ARGE250


Fed, politika faizini 50 baz puan artırdı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizinde 50 baz puan artışa giderek, yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti. Faizleri piyasa beklentilerine uygun bir şekilde artıran Fed, bilanço daraltmaya da Haziran ayında başlanacağını duyurdu. Fed Başkanı Powell, gelecek iki toplantı için 50 baz puan faiz artırımının masada olduğunu açıkladı.

Fed, küresel piyasalarda son yılların en merak edilen faiz kararını açıkladı. Piyasalarda oluşan beklentilere paralel olarak Fed, politika faizinde 50 baz puanlık artışa gitti. Böylece politika faiz oranı yüzde 0,25-0,50 aralığından yüzde 0,75-1,00 seviyesine yükseltildi.

Fed, bir önceki toplantının yapıldığı mart ayında, 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artırmıştı.

Bilanço daraltmaya Haziran ayında başlıyor

Fed, faiz artışı kararını tüm üyelerin oy birliğiyle aldı. Fed, bilano daraltmaya ise Haziran ayından itibaren başlanacağını duyurdu. Fed, ilk etapta bilanço azaltımına Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlayacak. Fed: İlk 3 ayın ardından bilanço daraltmadan aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara ve mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek.

Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatli davranıldığına işaret eden Fed'in açıklamasında, bilanço daraltmanın büyüklüğünü durdurmaya ve yavaşlatmaya rezerv bilançolar rezerv bolluğu ile tutarlı olunduğuna karar verilen seviyenin üzerinde başlanacağı aktarıldı. Fed, "Uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi ve iş gücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

İki toplantı için daha '50 baz puanlık artış' mesajı

Fed'in politika faizini 50 baz puan artırmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısına geçti.

Fed'in ana politikasının enflasyonu yüzde 2'ye geri getirmek olarak devam ettiğini hatırlatan Powell Enflasyon yukarı yönlü şok yarattığı ve daha fazlası yolda olduğunun sözlerine ekledi. Halihazırda oldukça belirsiz olan artımı daha belirsiz hale getirmekten kaçınacaklarını aktaran Powell, "İleri dönük yönlendirmede bulunmak zor, verileri değerlendirmek için alan bırakıyoruz. Gerektiğinde politikada değişiklikler yapmaya hazırız. Faiz artırımından memnun değiliz, ancak fiyat istikrarını sağlamamız gerekli" şeklinde konuştu.

"75 baz puan artış düşünülen bir şey değil"

Ekonomi daha sıkı para politikasını kaldırabileceğini ifade eden Powell, "Faiz oranlarında artışın devam etmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Gelecek iki toplantı için 50 baz puan faiz artırımı masada. 75 baz puan faiz artırımı değerlendirilen, aktif olarak tartışılan düşünülen bir şey değil."