ARGE 250


Fed sürpriz yapmadı, faiz artışı Aralık'ta

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed) dünkü para politikası kararında faizlerde değişiklik yapmadı ancak para politikasını kademeli olarak sıkılaştırma yolunda kalmaya devam etti.

Fed politika faizini yüzde 2-2.25 aralığında tuttu. Fed işletme yatırımının, artan üretkenlik ve gelecekteki büyümenin anahtarı olabileceğini ve "hızlı ilerlemesinden yavaşladığını" belirtti. Bu Fed'in güçlü istihdam kazanımları ve hanehalkı harcamalarını ve genel ekonomik faaliyetin "güçlü oranını" takdir eden bir politika açıklamasında tek temkinli ifade oldu.

Fed iki gün süren Federal Açık Piyasa Kurulu (FOMC) toplantısının ardından dün akşam yayımlanan karar metninde faizleri kademeli olarak artırma planlarına sadık kalırken, "İstihdam piyasası güçlenmeye devam etti ve ekonomik faaliyet güçlü bir oranda yükseliyor" denildi.

Fed, bu yıl üç kez faiz artırdı ve Aralık ayında tekrar artırım yapması bekleniyor.

Fed'in dün akşamki açıklamasında Eylül ayındaki son politika toplantısından bu yana ekonomik görünümde çok az değişiklik görüldü. Enflasyon yüzde 2 hedefine yaklaşık seviyede kalmaya devam etti, işsizlik oranı düştü ve ekonomik görünüme yönelik riskler kabaca dengelenmiş görünüyor. Fed'in gösterge politika faiz oranını mevcut yüzde 2-2.25 aralığında tutmasını bekleyen finansal piyasalar açıklamanın ardından hafif geriledi.