ARGE 250


Fed'den 28 yılın en büyük faiz artırımı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Bankanın 75 baz puanlık artışı 1994’ten bu yana tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) yükselişine devam eden enflasyonu kontrol altına almak üzere politika faizini 75 baz puan artırdı. Enflasyondaki yükselişin giderek merkez bankasının kontrolü altında olmayan unsurlardan güç bulduğunu belirten Fed yetkilileri bu nedenle merkez bankasına olan güvenin zedelenmiş olabileceğini de belirttiler.

Fed, beklentilere paralel şekilde 75 baz puan faiz artırımına giderek faizleri %1.5-1.75 aralığına yükseltti. Politika faizini son artırımlara rağmen tarihsel ortalamaların altında kaldı.

Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için para politikasında daha fazla sıkılaştırmaya gitme isteği ve şu ana kadar attığı adımlar halihazırda ABD konut ve hisse piyasasında finansman maliyetlerinin artmasına yol açtı. Para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte, Fed'in de planladığı gibi ekonominin talep tarafının yavaşlaması bekleniyor.

Fed tarafından dün yayımlanan tahminlere göre politika faizinin, bir ihtimal 75'er baz puanlık artırımlarla yıl sonunda %3.4'e yükselmesi bekleniyor. Faizler bu seviyeye gelirse Ocak 2008'deki seviyeye ve yine Fed'in tahminlerine göre ekonomide yavaşlama ile işsizlikte artışa neden olacak.