ARGE 250


Global piyasalarda risk iştahı sert şekilde geriliyor

Barış Soydan

Akbank Ekonomik Araştırmalar biriminin, dünya piyasalarına ilişkin bugünkü analizi. 

9 Şubat 2016

 

Avrupa’da yatırımcıların ekonomik istikrara yönelik endişeleri, küresel risk algısını olumsuz etkiliyor. Bankacılık hisseleri başta olmak üzere hisse senedi piyasalarında ve diğer riskli aktiflerde sert satışlar görülürken, risksiz varlıklara da talep güçlendi. Japonya 10 yıllık tahvil getirilerinin ilk defa negatif  seviyelere gerilemesi, bu dinamiğin en çarpıcı örneği. Japon yeninin, atılan ek genişleyici politika adımına rağmen, 15 ayın en değerli seviyelerine yükselmesi ise, para politikası kararlarının marjinal faydası ile ilgili kaygılara neden olabilecek nitelikte.

 

İçinde bulunulan piyasa koşullarında; Fed Başkanı Yellen’ın, yarın ve Perşembe günü ABD Kongresi’nde gerçekleştireceği konuşmanın önemi daha da artmış oldu. Piyasa volatilitesinin normalize olabilmesi için, Yellen’ın küresel ekonomik risklerin etkisini vurgulayan fakat piyasa değerlemelerine hakim olan görüşten daha olumsuz olmayan bir analiz içermesi gerekiyor. Yurtiçinde önemli veri akışının olmadığı günde, Türk lirası ve yerel piyasaların küresel gelişmelere paralel bir seyir izlemesini bekliyoruz.

 

  • Global piyasalarda risk iştahı sert şekilde geriliyor.  Fonlama para birimi olarak kullanılan EUR ve Yen’de ciddi değerlenme görüldü. EUR/USD paritesi yeniden 1,12’nin üzerine çıkarken, USD/JPY paritesi de 114,7 ile Kasım 2014’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Böylece haftaya 97,2 seviyelerinden başlayan dolar endeksi (DXY) 96,5’e kadar gerilemiş durumda.

 

  • Gelişmekte olan ülke para birimlerinde de satışlar görülüyor. USD/TL bu sabah 2,9564’i test ederken, sepet kur 3,13’ün üzerinde. Risk iştahındaki düşüş global tahvil piyasalarında da etkili oldu. Japonya 10 yıllık getirisi de bu sabah eksi 0.05%’e kadar gerileyerek negatif getirili tahviller arasında yer almaya başlarken, ABD 10 yıllık getirisi de %1,70’nin altında işlem görüyor.

 

  • Emtia piyasalarında petrol gerilerken altın yükseliyor. Petrol son dönemde hızlı toparlanmasının ardından yeniden düşüş trendinde.  WTI petrol 30$’ın altına gerilerken, Brent petrol ise 32,8 $/varil seviyesinde. Altın ise güvenli liman talebiyle dün 1.200 $/ons’un üstünü test etmesinin ardından bu sabah 192 $/ons seviyesinde.

 

  • Hisse senedi piyasasında da sert düşüşler devam ediyor. S&P 500 dün %1,5 daha gerilerken, Avrupa borsalarında günlük kayıplar %3-4 seviyeleriine ulaştı. Deutsche Bank’ın 1,75 milyar € tutarındaki koşullu, hisse senedine dönüştürülebilir tahvil fiyatları dün bankanın bu tahvil kuponlarını ödemeyebileceğine yönelik endişelerle en düşük seviyelerine geriledi. Bankanın 2016-2017 ödemelerini yapabileceğine yönelik açıklaması ise, risk algısını tekrar olumluya döndürebilmiş görünmüyor. Nikkei, bu sabah %5,4 düşüşte. BIST-100 de, dün bankacılık hisseleri öncülüğünde %3 düşüş ile 72.000 seviyesine geriledi.

 

  • Türkiye’de Aralık’ta sanayi üretimi ise güçlü. Sanayi üretimi takvim etkilerinden arındırılmış olarak yıllık %4,5 arttı.