ARGE 250


Gözler Merkez Bankası'nda

Turkishtime Dergi

Parasal duruşun yeniden şekilleneceğini açıklayan TCMB'nin, bugünkü faiz hamlesi için nefesler tutuldu… PPK toplantısında faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, uzun zamandır ilk defa artırım beklentileri geniş bir aralıkta yer alıyor.

Merkez Bankası'nın 3 Eylül'de 'parasal duruşun yeniden şekilleneceği'ni açıklamasıyla, bugünkü PPK toplantısının önemi daha da arttı. Merkez'in nasıl bir aksiyon alacağı ve parasal duruşu bahsettiği gibi nasıl şekillendireceği merak ediliyor.

TCMB’nin bu açıklamasının ardından bir faiz artışı olacağına kesin gözle bakılıyor. Ancak, uzun zamandır ilk defa artırım beklentileri geniş bir aralıkta yer alıyor. Öyle ki, 200 baz puan artış bekleyen de var, 700 baz puan artış bekleyen de… Faiz kararı kadar, PPK sonrası toplantı notları ile piyasaya verilecek mesaj da büyük önem taşıyor.

Dolar 6.35’in altına indi

TCMB’nin enflasyon sonrası verdiği faiz artırımı mesajı, başta döviz cephesi olmak üzere, piyasalarda tansiyonu düşürdü. Toplantı günü yaklaştıkça TL’de değer kazancı daha da belirgin hal aldı.

Merkez Bankası’nın bugün sonuçlanacak PPK toplantısında TL’yi destekleyecek bir faiz artışı yapacağına yönelik kuvvetlenen beklentilerle geçen hafta dolar/TL’de başlayan düşüş süreci dün kuvvet kazandı. Kur, yüzde 2’ye yaklaşan düşüşle 6.33 seviyesine kadar geri çekildi. Dolar/TL bu sabah ise 6.37 seviyelerinde.

Doların küresel değer kaybının da TL’deki değer kazancında etkili olduğunu, ancak esas etkinin artan beklentilerden kaynaklandığına dikkat çeken analistler, düşüş eğiliminin sürmesi durumunda 6.30 ve 6.10 seviyelerinin gündeme gelebileceğini ifade ediyor.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün kapanışta yüzde 20.18 seviyesindeydi. 2 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 25.01 seviyelerinde.

Borsa İstanbul, güne alımlarla başlamasına karşın kapanışa doğru artan satışlarla eksiye geçti. Yurtdışı borsaların sınırlı pozitif seyrettiği günde BIST 100 bir ara yüzde 1’i aşan kazanımla 93.500 puana kadar çıktı. Endeks, kâr satışlarını 92.000’de karşıladı ve dünkü kapanış 92.227 seviyesinden yapıldı.