Turkishtime AR-GE 250


'Güvenli bölge mutabakatı' sonrası piyasalar

Turkishtime Dergi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile yaptığı görüşme ve ardından Barış Pınarı Harekatı'na yönelik Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen 'yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır' açıklamaları sonrası dolar/TL 5,76 seviyelerine kadar geriledi. Borsa 99 binin üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin ile yaptığı görüşme ve ardından Barış Pınarı Harekatı'na yönelik Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen 'yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır' açıklamalarıyla piyasalardaki belirsizlikler ve riskler azaldı. Piyasalarda, ABD ve Rusya ile dün akşam saatlerinde yaşanan gelişmelerin yankıları takip edilecek.

Dolar/TL 5.80'in altına indi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in görüşmesinde tarafların mutabakata varılması ile 5,80 seviyesinin altına gerileyen Dolar/TL, bugün 5,76 seviyelerinr kadar geriledi.Jeopolitik riskler azalırken, gözler yarınki PPK toplantısına çevrilmiş durumda. TCMB'nin 425 ve 325 baz puanlık iki faiz indirimi ardından bu hafta da 200 baz puana ulaşan bir faiz indirimi yapabileceğine dair fiyatlamalar TL'yi baskılayan bir unsur olmayı sürdürüyor. Analistlere göre 5.8000 orta nokta olmakla birlikte 5.7500 – 5.8500 bandı geçerliliğini koruyor.

Borsa İstanbul 99 binin üzerinde

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,93 artışla 98.799,33 seviyesine yükseldi. Günün ikinci bölümüyle birlikte BIST 100 Endeksi 99.200 seviyelerine kadar tırmandı. Günün ilk yarısında bankacılık endeksi yüzde 1,35 ve holding endeksi yüzde 0,91 yükseliş kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığından Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır” açıklaması yaptı.