AR-GE 250


Haftanın gündemi Merkez Bankası... Goldman Sachs: Faizi 0.25 artıracak

Turkishtime Dergi

Haftanın gündemi: Merkez Bankası yarın (Salı günü) faiz artıracak mı artırmayacak mı? Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, bu haftaya ilişkin raporunda Merkez Bankası'nın faizi 25 baz puan artırmasını beklediğini yazdı. Bilindiği gibi Merkez Bankası, Aralık ayındaki toplantısında faizleri artırmayarak mevcut seviyesinde bırakmıştı. Goldman Sachs, o tarihten bu yana TL'nin dolar karşısında hızlı değer yitimine uğradığını ve bu arada çekirdek enflasyonun beklenmedik şekilde yükseldiğine dikkat çekiyor. TL şu anda 2002'den bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Merkez Bankası, TL'deki türbülans ve enflasyondaki artışa bugüne dek faiz yerine likidite yönetimi silahıyla cevap verdi. Bankalar arası piyasada borçlanma limitlerinin sınırlanması, swap yöntemine başvurulması, bu kapsamdaydı. Merkez Bankası bu politikalarla TL'yi azaltıp değerli kılmayı amaçlıyordu. Yine bu kapsamda haftalık repo ihaleleri durduruldu. Tüm bunlar fonlama maliyetini 25 baz puan yükseltti.

Goldman Sachs'a göre şimdi faizlerde yapılacak 25 baz puanlık artış toplam maliyet artışını 50 baz puana yükseltecek. Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın Şubat ayında 50, Mart'ta da 25 baz puan faiz artırımında bulunacağını tahmin ettiklerini duyurdu.