ARGE 250


İşbank AG’ye 100 milyon Euro tutarında ilk sendikasyon kredisi

Barış Soydan

 

Türkiye İş Bankası’nın %100 iştiraki olan İşbank AG, Standard Chartered Bank ve Wells Fargo Bank, N.A. koordinatörlüğünde 7 ülkeden 13 finansal kuruluşun katılımıyla 36,9 milyon ABD Doları ve 66,75 milyon Euro olmak üzere iki dilimde toplam 100 milyon Euro tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı. 9 Mart 2015 tarihinde imzalanan anlaşma İşbank AG’nin tarihindeki ilk sendikasyon kredisi oldu.

Bayerische Landesbank, Commerzbank Aktiengesellschaft Filiale Luxemburg, First Gulf Bank PJSC, Raiffeisen Bank International AG, Standard Chartered Bank, UniCredit ve Wells Fargo Bank, N.A.’nin eş düzenleyici banka olarak yer aldığı sendikasyon kredisine gelen yoğun talep nedeniyle toplam tutar, hedeflenen 50 milyon Euro’dan 100 milyon Euro’ya yükseltildi. Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin faiz maliyeti Libor+ %0,60 ve Euribor+ %0,60 olarak gerçekleşti. Almanya’da yerleşik en eski Türk bankası olan İşbank AG, Avrupa genelinde 17 şubesi ile Türkiye ile Avrupa arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesine öncülük ediyor.

İşbank AG Genel Müdürü N. Burak Seyrek yaptığı açıklamada, “İşbank AG olarak ilk sendikasyon işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz, ayrıca ilk sendikasyon kredisine gelen yaklaşık 3 kat talebin uluslararası piyasalarda İş Bankası Grubu’na ve İşbank AG’nin istikrarlı iş stratejilerine duyulan güveni tescillediğini düşünüyoruz” dedi.