ARGE 250


İstanbul seçimini yaptı, TL varlıklar pozitif

Turkishtime Dergi

İstanbul seçimini 5.80'in üzerinde beklemeye geçen dolar/TL, seçim sonrası haftaya 5.71 seviyelerinde başladı. Borsa açılışını yüzde 2'nin üzerinde primle yaptı…

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı doğrultusunda yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde resim olmayan sonuçlara göre CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı.

İstanbul'da gerçekleşen seçimin ardından önemli bir siyasi belirsizliğin ortadan kalkması TL cinsi varlıklara olumlu yansıdı.

Dolar/TL İstanbul seçiminin ardından ilk işlem gününde 5.71 seviyelerine doğru çekildi. Kur, cuma gününü 5.8130 seviyesinden kapatmıştı.

6.5060 seviyesine kadar inen euro/TL de 6.51'in hemen üzerinde.

Borsa İstanbul ise açılışını yüzde 2.15 değer kazancıyla 96.039 puandan gerçekleştirdi.

İstanbul seçimini geride bırakan piyasalar, ABD-Türkiye ikili ilişkileri açısından oldukça kritik bir haftaya giriyor. 28-29 Haziran tarihlerinde Osaka'da yapılacak G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump ile görüşecek. G20 Liderler Zirvesi öncesi her türlü haber akışının önemli olacağı yeni haftada, ABD-İran arasındaki gelişmeler ise jeopolitik risk algısını belirlemeye devam edecek. Zirveye ilişkin en kritik görüşme ise ticaret savaşı belirsizliğine yön verecek olması dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında gerçekleşecek.