ARGE 250


KOBİ'lere özel yeni bir destek programı

Barış Soydan

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Halkbank arasında imzalanan protokol kapsamında, KOBİ’ler uygun faiz oranı ve vade seçenekleriyle kredi kullanma fırsatına sahip oldu. KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve beyannamesi güncel olan firmaların yararlanabileceği KOBİ Finansman Destek Programı’yla, işletmeler, 60 aya varan vadelerde uygun oranlarla kredi kullanabilecek.

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile KOSGEB Başkanı Recep Biçer’in katılımıyla, KOSGEB Genel Merkezi’nde imzalanan protokole göre, KOBİ Finansman Destek Programı’ndan KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve beyannamesi güncel olan işletmeler yararlanabilecek. Aylık eşit taksitler halinde geri ödeme seçenekli kredide, KOBİ’lere nakit akışları doğrultusunda 12 aya kadar ödemesiz dönem öngörülebilecek. Finansal ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olarak imzalanan protokol ile KOBİ’ler 3 ayda bir ödemeli gibi esnek ödeme seçeneklerinden de yararlanabilecek. Ayrıca, kendi işini kurmak isteyen KOSGEB’ ten uygulamalı girişimcilik eğitimi almış Girişimcilere yönelik uygun kredi imkanı sağlanabilecek.

Ülkemize değer katacak çalışmalarında tüm üreticilerin yanında olduklarını ve gelecek dönemde de KOBİ’lerin en büyük destekçilerinden biri olmaya devam edeceklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

“Bankamız ile KOSGEB arasında imzalanan bu protokol çerçevesinde, KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve beyannamesi güncel olan firmalara uygun şartlarda kredi kullanma imkanı sunuyoruz. Ülkemizin ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda KOBİ’lerin etkinliğini artırmak ve rekabet güçlerini yükseltmek amacıyla önemli çalışmalar yapan KOSGEB ile işbirliği geliştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında firmalarımız, 60 ay vadeli işletme kredisinin yanı sıra ayrıcalıklı ve çok uygun şartlarla hazırlanan girişimci kredisi, enerji verimliliği kredisi, ARGE-İnovasyon kredisi, vb. diğer kredi ürün ve hizmetlerimizden de yararlanabilecekler.”

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada; “KOBİ’ler bildiğimiz gibi ekonominin can damarıdır. Dünya ülkeleri KOBİ’ler üzerindeki çalışmalarını artırarak devam ettiriyorlar, çünkü finansal krizlerde öncelikle büyük şirketler etkileniyorlar. Bir anlamda ülkelerin kendilerini garantiye alacakları alanlarda KOBİ’lerdir. KOBİ’lerin hem geliştirilmesi, hem sayılarının muhafaza edilmesi bu açıdan çok önemlidir. Bu manada KOSGEB olarak 25 yıldır bizde KOBİ’lerin hamiliğini yapmaya çalışıyoruz. KOBİ’leri geliştirmeye ve ölçek büyütmeye çalışıyoruz. Yurt dışına açmaya gayret ediyoruz. KOBİ’lerin hem ekonomiye hem sosyal kalkınmaya katkıları var. Biz de gerek KOSGEB bünyesinde gerek bizimle işbirliği yapan diğer kamu kurum ve kuruluşları ve meslek kuruluşlarının katkılarıyla bu işleri yürütmeye çalışıyoruz. Bu ortak çalışmadan dolayı Halk Bankasına da teşekkür ediyor, bu finansman kolaylığına yönelik protokolün KOBİ’lerimiz ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıntılı bilgi için www.halkbankkobi.com.tr adresine başvurabilirsiniz.