ARGE 250


"Kulis Bey": Her yerde Fethullahçı var da, bankalarda yok mu?

Turkishtime Dergi

 

Turkishtime dergisinin kulis yazarı "Kulis Bey", finans koridorlarında son konuşulanları yazıyor...

15 Temmuz darbe girişiminin en şaşırtıcı yanlarından biri, Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldıran SAT timinin "imamının" Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) uzmanı çıkmasıydı. Sonraki günlerde BDDK'ya iki operasyon düzenlendi; ilkinde gözaltına alınan 26 BDDK müfettişi tutuklandı. Birkaç gün önce bu kez 26 BDDK murakıbı için gözaltı kararı alındı. Bu arada BDDK'dan Fethullahçı yapılanma ile ilişkili oldukları gerekçesiyle 116 personel çıkarıldı. BDDK’ya yönelik operasyon, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’ın, “Bankaları denetleyenlerin yarısı içeride, yasal altyapının işler hale gelmesi gerek” demesini gerektirecek kadar geniş kapsamlı...

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektörünün tam merkezinde yer alıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi olan 2001 krizi, bankacılık sektöründen kaynaklandığı için BDDK'ya çok sıkı denetim yetkisi verilmişti. Kurumun bankalar üzerindeki yaptırım yetkisi çok yüksek, BDDK'dan habersiz sektörde kuş bile uçması mümkün değil, diyebiliriz.

 

Şuraya gelmek istiyorum: Fethullahçı örgüt BDDK’ya çok yoğun sızdıysa, bu kurumun yönetimindeki bankalara sızmamış olması mümkün mü?

Bu konuda kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü duydum. Ama bankalar hassas kurumlar olduğu için, çok dikkatli davranılıyor.

Duyduğum bazı çarpıcı iddialar var, teyit ettirdikçe yazacağım. Kulağınız bende olsun.