OSB Yıldızları Araştırmması


Küresel piyasalarda satış dalgası

Turkishtime Dergi

Küresel piyasalarda olumsuz görünüm etkili. Başta ABD olmak üzere endekslerde tarihi düşük seviyeler test edildi.

Hisse senedi yatırımcıları, yüksek hisse senetleri değerlemeleri, şirket bilançolarındaki olası yükseliş, ABD'de daha hızlı faiz artışları ve dünya büyümesine zarar veren Çin-ABD ticaret savaşının devam etmesi konusunda giderek daha endişeli hale geliyorlar.

ABD'de teknoloji şirketlerin 3'üncü çeyrek bilançoları beklentileri karşılayamadı. Yanı sıra ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım beklentilerinin güçlenmiş olması da satışları artıran başka bir unsur. Dow Jones yüzde 2,4 düşüşle 24.583 puana, Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 3 azalışla 2.656 puana geriledi. Böylece, her iki endeks bu yılki bütün kazançlarını kaybetmiş oldu. Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 4,43 kayıpla 7.108 puana geriledi ve 2011'den bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Asya borsaları da teknoloji hisselerindeki düşüşün ardından küresel piyasalardan yüz milyarlarca doların çekilerek Wall Street'in 2011'den bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetmesine neden olmasıyla geriledi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi bugün yaklaşık yüzde 2 geriledikten sonra bu yıl şimdiye kadar yüzde 18.5'ten fazla düşüş kaydetti. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 3.3 düşüşle altı ayın dip seviyesini gördü.

Borsa İstanbul ise bu hafta 97 bin seviyelerini test ettikten sonra 92.100 seviyelerine çekildi. BIST 100 bugünse 92 binin üzerindeki seyrine devam ederek başladı.