Turkishtime AR-GE 250


Leasing'in 2018 perspektifi: "Sektör bu yıl 6 milyar doları geçer”

Turkishtime Dergi

Leasing sektörünün hacmi, 2017’de 6 milyar doları geçti. QNBFinansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, yüksek büyüme ve KGF’de devam kararının etkisiyle bu rakamın da üzerine çıkılabileceği umudunun oluştuğunu belirtiyor…

 

Leasing sektörü 2017 yılında 6 milyar doların biraz üzerindeki bir yatırımın finansmanını gerçekleştirdi. QNBFinansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, Türkiye’nin 2017 yılı içerisinde tahminlerin çok ötesinde gerçekleştirdiği büyüme ile kapasite kullanım oranlarının yüzde 75 seviyelerini zorlaması nedeniyle 2018 yılı içerisinde yatırım ortamının canlı ve hareketli olacağını düşünüyor. Karabiber, KGF’nin kullanımına özellikle ihracata yönelik yatırımlar kapsamında devam edileceğine  yönelik mesajlalar ile  Türkiye’nin  büyüme rakamları ve kapasite kullanım oranlarının yüksek seviyeleri ile birleştirildiğinde leasing sektörünün hacminin 6 milyar doların çok üzerine çıkabileceği umudunun oluştuğunu belirtiyor.

 

QNBFinansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, 2018’den beklentilerini ise şöyle anlatıyor: “2018 yılında da yine karlı büyüme en önemli önceliğimiz olacak. Bu hedefe ulaşma yolunda da her alanda gerekli gelişim, değişim ve potansiyeli değerlendirmeye devam edeceğiz. Sektöre yönelik beklentimiz ise alınan tüm önlemlerin ve uygulanan politikaların ekonomik büyümeyi desteklemesi ve dolayısıyla reel sektörün kalkınması yönünde. Büyüme sürecindeki en önemli parametreler ise enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve alternatif enerji kaynaklarının yaratılması, sanayi üretiminin desteklenmesi ve ihracatın güçlendirilmesi olacaktır. QNB Finansleasing olarak ise tüm bu aşamalarda yer alıyor ve destekliyor olacağız.”

2018’de leasing sektörünün gündeminde de reel sektör ve ihracatçılar olacak. QNB Finansleasing, ihracatçılara odaklanan şirketler arasında ön sıralarda yer alıyor. QNBFinansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, 2017’de leasing sektöründe bir ilki gerçekleştirerek, QNB Finansleasing öncülüğünde birkaç leasing şirketi ile birlikte Türk Exim Bank aracılığı ile Dünya Bankası kaynaklı bir fon sağladıklarını belirtiyor. QNBFinansleasing sadece ihracatı olan firmalara tahsis edilmek üzere sağlanan bu fon ile müşterilerinin yatırımlarını finanse ettik. 2018’de de aynı fona ait ikinci dilim de alındı. Yine ihracatı olan firmaların kullanımına açıldı.

QNBFinansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, “Ülkenin kalkınması ve cari açığın kapanmasında önemli rol oynayan ihracat işlemlerinin finansmanında rol oynamaya ve destek olmaya devam edeceğiz. Bunların yanında çağımızın kaçınılmaz parametreleri haline gelen hız, müşteri memnuniyeti ve dijitalleşme alanlarında da önemli altyapı ve süreç geliştirmelerimizin çoğunu da 2018 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz” diyor.

QNBFinansleasing, 2017 yılı içerisinde müşterilerinin 757 milyon dolarlık yatırımını uzun vadeli olarak finansman kaynakları ile fonlamasına aracılık etmek üzere yıl toplamında bilançosunu yüzde 65 büyüttü. Şirket pazar payını bir önceki yıla göre yüzde 5.8’den yüzde 7.6 seviyesine taşıdı. Karabiber, 2018 yılı içerisinde bir önceki yılın yatırım finansmanı rakamlarını daha ileri bir seviyeye taşımayı hedeflediklerini belirtiyor.

 

Denizleasing’in gündeminde DenizFilo var

 

Denizleasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın,  ihracatçıların kullanımına uygun kaynakları 2018 yılında da reel sektör kullanımına sunmaya devam edeceklerini belirterek, “2018’de sektörün yeni iş üretiminde geçtiğimiz yılın hacmini korumasını bekliyoruz” diyor.

 

Denizleasing’in gündeminde filo yatırımlarının finansmanı var. Günaydın, bu konuda, “İlave olarak DenizFilo markasıyla çalışmalarını sürdürdüğümüz Filo faaliyetlerimiz ile firmalarımızın sermaye ve işgücünü daha verimli kullanabilmelerini sağlayacak çözümler üretmeye devam edeceğiz” diye konuşuyor.