AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Merkez Bankası faizlere dokunmadı

Turkishtime Dergi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faizleri değiştirmedi. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25 ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranı yüzde 12,25 düzeyinde sabit tutuldu.

TCMB den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, PPK'nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi. Kurul, marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 9,25 te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını da (politika faizi) yüzde 8 düzeyinde sabit tuttu.

Geç Likidite Penceresi (GLP) uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 ve borç verme faiz oranı yüzde 12,25 te sabit bırakıldı.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güçlendiğine işaret ettiği, iç talepte iyileşme gözlendiği, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisini sürdürdüğü belirtildi.

Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesinin beklendiği vurgulanan duyuruda, şunlar kaydedildi: "Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir."

Duyuruda, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği belirtildi.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği bildirilen duyuruda, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği kaydedildi. Duyuruda, PPK toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, Merkez Bankası'nın beklenen yönde hareket ettiğini söyledi. Turşucu'nun değerlendirmesi şu şekilde; "Merkez beklentilere paralel olarak faizlere dokunmadı. Açıklama metninde iç talepteki iyileşmeyi teyit ederken, enflasyon ile ilgili olarak risklerin devam ettiğini söylüyor. Bu nedenle sıkı duruşunu koruyor. Sıkı duruşun sürmesi de beklentiler dahilindeydi. Temel olarak enflasyondaki belirgin iyileşmeler takip edilecek.

Faizlerde şimdilik yüzde 12.25 seviyesi tepe noktası gibi görünüyor... Buna paralel AOFM uzun zamandır yüzde 11.96 çevresinde oluşmakta. Bir süre aynı seviyelerde fonlama devam edecek görünüyor. Önümüzdeki günlerde AOFM seviyesini izleyeceğiz. Ancak sıkı duruş sürecek ve gerektiğinde ek sıkılaştırmalara kapısı açık.

Kararı Dolar kurunda volatilitenin önlenmesi açısından olumlu buluyoruz… Piyasalarda daha çok Fed’e bağlı olarak dolar lehine bir güçlenme görülüyor ve bunun etkisiyle Dolar kurunda 3.5150 seviyelerine yükseliş gözleniyor. Dün Fed’in şahin duruşunun ardından bir süre piyasalarda dolar lehine dalgalanmalar görebiliriz. Ancak sonrasında tekrar dengelenmenin olacağını ve TL pozitif fiyatlamaların bir süre daha devam edebileceğini düşünüyorum."