ARGE 250


Merkez Bankası, TL varlıkların teminat ağırlığını artırdı

Turkishtime Dergi

TCMB, Liralaşma Stratejisi kapsamında Türk lirası cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı adım attı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı adım attı.

Anadolu Ajansı'nda (AA) yer alan ve bankacılık kaynaklarına dayandırılan habere göre; TCMB bu adımı "TL İşlemleri ve Döviz Piyasaları Uygulama Talimatı'nda" değişikliğe giderek attı.

Habere göre TCMB, swap işlemleri için uygulanan teminat blokajının minimum %30'unun DİBS sepetinden oluşmasına karar verdi.

DİBS sepetinde ise sadece TL cinsi; kuponsuz, sabit kuponlu, değişken faizli ve TLREF'e endeksli; DİBS veya Hazine tarafından yurt içinde ihraç edilen kira sertifikası cinsinden varlıklardan oluşması uygun görüldü.

Haberde TCMB'nin TL cinsinden DİBS'ler hariç diğer teminat çeşitlerinde iskonto oranlarının artırılarak %5'ten %15'e çıkarıldığı belirtilerek, gelecek dönemde de TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığının artırılması yönünde adımların sürdürülebileceği vurgulandı.

TCMB başkanı Şahap Kavcıoğlu TL cinsinden kıymetlerin teminat olarak kullanımını artıracak ek adımların yakında devreye alınacağını geçen ay sonundaki enflasyon raporunda söylemişti.