AR-GE 250


Merkez'den ters köşe, piyasadan sert tepki!

Turkishtime Dergi

Merkez Bankası, ekonomistlerin 100 baz puan artış beklentilerinin aksine haftalık repo faiz oranında değişiklik yapmadı. Karar sonrası TL varlıklarda sert kayıplar yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) Temmuz ayı toplantısını gerçekleştirdi.

Banka, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Ekonomistlerin beklentisi 100-125 baz puan artış olacağı yönündeydi.

Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır.

Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Dolar 4.91'i aştı!

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 17.75 seviyesinde sabit tutması, piyasada hayal kırıklığı yarattı. Ağırlıklı öngörü 100 baz puan artışa gidileceği yönündeydi.

Yurtiçi piyasa TCMB'nin faizleri değiştirmemesine sert tepki gösterdi. Karar öncesi 4.76 seviyelerinde yer alan dolar/TL ilk tepki olarak 4.9150 seviyesini gördü. Kur, ardından 4.89 seviyelerine geriledi.

Euro/TL ise 5.77 seviyelerini gördü ve 5.73 seviyelerinde dengelendi.

Günün ilk yarısında 95.500 seviyesini gören Borsa İstanbul ise 95.000 seviyelerinden yüzde 3 düşüşle 92.900 seviyelerine geriledi. İlk tepkinin ardından BIST, 93.300 seviyelerinde.