ARGE 250


Merkez Bankası'nın döviz swap'ı yapacağı haberi doların ateşini azalttı

Turkishtime Dergi

 

Bugün 3.8080'e kadar yükselen dolar, Merkez Bankası'nın döviz swap'u yoluyla Türk Lirası'nı destekleyecek çalışma yaptığı haberi sonrası yeniden 3.8'in altına geriledi. Peki döviz swap'ı nedir, işe yarar mı? KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan şöyle yorumladı:

"Döviz Swap işlemleri; tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli, iki farklı döviz tutarını; işlemin yapıldığı tarihte takas ettikleri/değiştirdikleri, işlemin vade tarihinde ilgili para birimlerini anlaştıkları oran ve şartlarda geri takas ettikleri işlemdir.

Döviz Swap işlemleri yapıldığı gün itibariyle tarafları, ilgili işlem tarihi ve vade için bağlayıcı bir anlaşma niteliği taşır. Nakit akışı vade başında ve vadede gerçekleşir.

Kaynaklara göre; Türkiye Merkez Bankası FX rezervlerini kullanmadan piyasalara döviz swaplarıyla müdahale etme amacını taşıyor. Halen uluslararası sermaye piyasalarından swap işlemleri yapan Türk bankalarına, Merkez Bankası bu işlemler için sözleşmede karşı taraf olmayı tahhüt edecek. Böylece Türk bankaları döviz swap işlemlerini Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirecek. Merkez Bankası’nın swap aracını TRY likiditesini sıkılaştırmaya yönelik çalışmalarda tamamlayıcı amaçla kullanacak.

Piyasanın döviz ihtiyacı Merkez Bankası üzerinden sağlanacak ve Merkez Bankası geri almak üzere piyasaya USD verecek. Belirli bir kur ve faiz üzerinde (örneğin o günkü anında döviz kuru) anlaşarak TCMB bankadaki TRY fazlasını devralır ve ona karşılığında USD verir. Anlaşma süresi dolduğunda ise bu kez önceki işlemlerin tam tersini yaparlar. TCMB TRY’i eski sahibi bankaya verirken, B bankası da ona, aldığı USD’leri iade eder. Buradan hareketle Merkez’in 2015’te 106 milyar USD olan rezervi şu anda 92 milyar USD’ye inmiş durumda; Merkez de böylece dövizini satmadan piyasaya döviz likiditesi sağlıyor.

Hali hazırda piyasada efektif fonlama oranı %8,74’e yükseldi, ilk defa faiz koridorunun dışında ve üst bandın üzerinde bir piyasa fonlaması var. Swap hamlesi piyasa fonlamasını daha yukarılara doğru çekebilir. Açıkçası 24 Ocak’ta Merkez Bankası’nın fiili durumu reele çevirerek 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapma ihtimali var. Faiz koridorunu hafifçe genişletmek, aynı zamanda geç likidite oranını yukarı çekerek fonlama maliyetlerini artırmak da seçenekler arasında."