AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Merkez Bankası'nın faiz kararı ne anlama geliyor? Şimdi ne olacak?

Barış Soydan

TCMB beklentilerin aksine faizlerde değişikliğe gitmedi. Karar ile alt bant %7.25’den, üst bant %10.75’de ve politika faizi ise %7.50 seviyesinde değiştirmeden bıraktı.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, faiz kararını yorumladı:

"Karar metninde sadece üçüncü paragrafta bir değişiklik var. Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir şeklinde cümleyi eklemiş. Bunun dışında sıkılaştırma ile ilgili geçen ayki karardan fazla bir değişiklik bulunmuyor.
Karar metninde sadece üçüncü paragrafta bir değişiklik var. Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir şeklinde cümleyi eklemiş. Bunun dışında sıkılaştırma ile ilgili geçen ayki karardan fazla bir değişiklik bulunmuyor.
Merkez Bankası temkinli ve emin olmayı tercih etmiş görünüyor. Fed’in kararının ardından piyasalarda oluşan veya oluşacak dalgayı tam olarak anlamayı ve oluşacak hareketlere göre karar vermeyi istemiş durumda. Merkez sadeleşmeye başlamak için Piyasalardaki dalgalanmaların minimum seviyeye düşmesini ve fiyatların yerine oturmasını bekliyor.
Alınan karar döviz piyasasında TL’nin değerinde kopma yaratacak bir etkiye sahip olmaz. Nitekim karar sonrasında kurda 2.94 seviyesinin üzerine yükseliş olmasının ardından tekrar kısmi bir gevşeme görülüyor. Ancak dalgalanma devam etse bile eklenen yeni ifade nedeni ile piyasalarda moralleri bozmayacaktır. USDTRY’de 2.90 seviyesinin altına gerileme şimdilik zor görünüyor. Ocak toplantısına kadar 2.90-2.98 arasında dalgalanmalar beklemek mümkün. Önümüzdeki günlerde piyasalarda olağanüstü hareketler olmadığı taktirde piyasalarda Merkez Bankasına yönelik sadeleştirme beklentileri devam edecektir. Aynı tartışmayı Ocak toplantısında da sürdürecek görünüyoruz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."