AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Moody's: Türkiye'de İslami bankacılık 10 yılda iki kat büyüyecek

Turkishtime Dergi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk İslami bankacılığının yavaş başlangıç sonrasında hızlı büyümeye hazır olduğu açıklamasında bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'de hükümetin İslami bankacılık sektöründe büyümeyi yönlendiren girişimlerinin etkisi ile sektörün gelecek 10 yıl içinde varlıklarını ikiye katlayacağını öngördü.

Moody's yayınladığı raporda, Türkiye'nin İslami bankacılık sektörünün hali hazırda diğer Müslüman ülkelerden daha küçük olduğunu ve yavaş başlangıcın büyüme için bolca alan aldığı anlamına geldiğini ifade etti.

İslami bankacılığın Türkiye'deki toplam bankacılık varlıkları içinde Eylül 2019 itibariyle yüzde 5.8 paya sahip olduğunu belirten Moody's, Malezya'da bu oranın yüzde 33 ve Orta Doğu ülkelerinde yüzde 15-77 arasında olduğuna dikkat çekti.

Türk hükümetinin 2015-2019 döneminde hükümete ait 3 yeni İslami banka kurduğunu, erişimi genişlettiğini ve rekabeti artırdığını ifade eden Moody's, "Buna ek olarak devlet destekli 2.6 milyar dolar yatırım ile 2023 yılında açılacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin büyüme için yeni bir katalizör olacak; Yönetim, İstanbul'u finans için global bir merkez haline getirmek istiyor ve İslami bankacılığın gelişmesi İstanbul Uluslararası Finans Merkezi stratejik planının önemli bir ayağı" değerlendirmesini yaptı.

İslami bankacılığın gelişen düzenleme ve gözetimden fayda sağlamakta olduğunu da belirten Moody's, Borsa İstanbul'un İslami tahvil-sukuk işlemlerine Ağustos 2018'de izin vermesinin Türkiye'nin İslami sermaye piyasası aktivitesinin derinleşmesini sağladığını vurguladı.

Moody's, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin 2025'e kadar hedefinin İslami bankacılık penetrasyonunun yüzde 15'e ulaşması olduğunu da hatırlattı.