AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Morgan Stanley: Dolar/TL yıl sonu 28 seviyesini görebilir

Turkishtime Dergi

Morgan Stanley'e göre, düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde TL, dolar karşısında yüzde 29 gerileme riski ile karşı karşıya bulunuyor. Yatırımcı notuna göre, politikanın yönü değişmezse Türk lirası dolar karşısında, yıl sonuna kadar 28 seviyesini görebilir.

Morgan Stanley, seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cari düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde, Türk lirasının dolar karşısında yüzde 29 değer kaybetmesi riski olduğunu bildirdi.

Analistler Hande Küçük ve Aline Slyusarchuk tarafından dün yayınlanan yatırımcı notuna göre, politikanın yönü değişmez ise, Türk lirası dolar karşısında 26 seviyesine beklenenden çok daha kısa sürede gerileyebilir ve yıl sonuna kadar 28 seviyesi görülebilir.

Morgan Stanley'in yatırımcı notunda, "Türkiye'nin yüksek dış finansman ihtiyaçları, makro risklerin devam etmesine neden olacak ve mevcut makro politika çerçevesi değişmedikçe, küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerinin kullanılabilirliğine karşı artan bir hassasiyetle karşı karşıya kalınacak" denildi.