ARGE 250


Morgan Stanley, Merkez'in kararını böyle değerlendirdi: "Alışıldık olmayan iyidir"

Turkishtime Dergi

Turkishtime Özel

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, Merkez Bankası'nın politika faizini sabit bırakırken faizin üst koridorunu 0.75 puan artırmasına ilişkin raporunda, "Alışıldık Olmayan Uygulamalar İyidir" başlığını kullandı. Morgan Stanley, "alışıldık olmayan uygulamalar" tanımıyla FX Swap'ları gibi son dönemde devreye alınan araçları kast ediyor.

Bankaya göre Merkez Bankası bugünkü kararıyla bir süredir uyguladığı faiz politikasını sadeleştirme uygulamasından vazgeçti. Faiz koridorunun üst ve alt seviyeleri arasında açının büyümesi bunun işareti.

Bununla birlikte Morgan Stanley'e göre "alışıldık olmayan uygulamalar"ı tamamlayıcı yapısal adımların da atılması gerekiyor.

JP Morgan ise yayınladığı raporda, alışıldık bir faiz artırımının TL'deki değer yitiminin tersine çevrilmesi ve enflasyon beklentilerini baskılama konusunda yardımcı olabileceğini ama bugün alınan kararın da TL'nin istikrar kazanmasını sağlamada yeterli olabileceğini belirtti. JP Morgan'a göre asıl konu, küresel ekonomik ortamın yeniden bozulması veya Türkiye'de enflasyonun yeniden yükselişe geçmesi durumunda ne olacağı...