ARGE 250


Petrolde hedef 50 dolar mı?

Barış Soydan

 

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, ham petrolde fiyatlardaki toparlanmanın devam ettiğine dikkat çekerek, petrol piyasasının yeniden bir dengeye oturacağını söyledi

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, piyasadaki sürekli petrol arzının durması,  en son Kanada ve Nijerya’da olmak üzere, günlük bazda yeteri kadar petrolün piyasadan çekilmesi ile petrol fiyatlarındaki düşüşün yön değiştirerek yükselme trendine döndüğünü belirtti.

Ole Hansen, petrole ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Ham petroldeki toparlanma devam ediyor. Petrole ilişkin bütün dünyada görülen aksamalar, sürekli arzın durmasına ve en son Kanada ve Nijerya’da olmak üzere, piyasadan günlük bazda yeteri kadar petrolün çekilmesine yol açtı. Böylece, petrol piyasasının yeniden dengelenmeye çok yakın olduğunu görüyoruz. Bu, aynı zamanda piyasanın tepkisiydi.  Bu geri çekilme sonucu şimdi, hem Brent hem de WTI petrolünde $50/varile doğru gidiyoruz.”

Geçtiğimiz haftanın verilerinde üreticilerin WTI petrolündeki hedge faaliyetini hızlandırdığını söyleyen Hansen, “Fakat genel hedge fonları bu toparlanmada satılıyor. Bu aşamada fiyatların çok daha yükseğe çıkacağına gerçekten inanıldığından değil, fiyat artışının beklenenden biraz erken gelmesi nedeniyle bu satışlar gerçekleşti. Ama günlük bazda piyasadan milyonlarca varil petrolü çekmek, hiç kuşkusuz piyasadaki duyarlılığı değiştirir” dedi.

Yakın vadede fiyatların $50/varil seviyesine gelebileceğine dikkat çeken Saxo Bank Emtia  Strateji Müdürü Hansen sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca, mevsimsel olarak envanterin ABD’de yavaşlamaya başladığını görüyoruz. Bu yavaşlama, yılın bu zamanında olur, fakat hiç kuşkusuz piyasaya ilave destek de sağlıyor. Dolayısıyla kısa vadede Brent ve WTI petrolünde $50/varil fiyatı bekleyin. Kuşkusuz, daha yüksek maliyetli üreticilerin, üretimi bu son dalgada artırma riskinin eninde sonunda piyasaya bir etkisi olacaktır. Goldman Sachs’ın bu faktörlerden bazılarını dile getirdiği dünkü güncellemesinde de, fiyat artışının muhtemelen çok çabuk meydana geldiği ve bunun 2016’nın sonlarına ve 2017’nin başlarına doğru piyasada fazlalığa yol açabilecek üretim artışına yardım ettiği söylendi. Ancak kısa vadede arzda aksaklıklar var. Bunlar devam ettiği ve ne süreyle devam edeceği belirsiz olduğu sürece, piyasa desteklenmeye devam edecektir.”