ARGE 250


Petrolde 'resesyon' endişesi: 15 ayın dip seviyesi

Turkishtime Dergi

Petrol fiyatları güne pozitif başlarken, küresel resesyon endişelerinin artması ve petrolde düşük talep riskinin yükseltmesiyle beraber sert geriledi. Brent petrol, 15 ayın en düşük seviyesi olan 70 dolar sınırına kadar çekildi.

Avrupa tarafından gelen düşük PMI verileri ve Deutsce Bank hisselerinde yüzde 10'u aşan düşüşle beraber bankacılık krizinin yayılacağına yönelik endişeler arttı ve küresel resesyon kaygısı yükseldi. Petrol fiyatları tüm bu gelişmeler eşliğinde talebin azalabileceği öngörüsüyle sert geriledi. Brent petrol 15 ayın dip seviyesine kadar geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı, 70,12 dolara kadar gerilerken, saat 15:40 itibarıyla kapanışa göre yüzde 3,52 düşüşle 73,22 dolarda işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili yüzde 3,69 düşüşle 67,38 dolardan alıcı buldu.

Dün 77,44 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 75,91 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Brent petrolde teknik olarak 77,20 ile 78,48 dolar aralığının direnç, 74,88 ile 73,84 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

ABD'nin saldırısı petrol fiyatlarını destekledi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün yerel saatle 13.30 sularında bir intihar insansız hava aracının (İHA) DEAŞ ile mücadele koalisyonuna ait bir bakım tesisini vurduğunu duyurdu.

Pentagon, İran'a ait bir intihar İHA'sıyla Suriye'nin Haseke vilayetinde DEAŞ ile mücadele koalisyonuna ait bir tesise saldırı düzenlediğini, saldırıda 1 sözleşmeli personelin öldüğünü, 1 sözleşmeli personel ile 5 ABD askerinin yaralandığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla, ABD Merkez Komutanlığı kuvvetlerine, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) ile ilişkili grupların kullandığı tesislere hava saldırıları yapılması yetkisi verdiğini kaydederek, "Bu saldırı, bugünkü saldırının yanı sıra, DMO ile ilişkili gruplar tarafından Suriye'deki Koalisyon kuvvetlerine yönelik son dönemde gerçekleştirilen bir dizi saldırıya yanıt olarak gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.

ABD'nin saldırısı, ABD-İran ilişkilerinde tırmanan gerilimin bölgenin ham petrol arzını kesintiye uğratabileceğine yönelik endişelere neden olarak petrol fiyatlarını destekledi.