AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Piyasalar, Fed Başkanı ile iştahlandı

Turkishtime Dergi

Fed Başkanı Jerome Powell, 2019 yılı için öngörülen faiz artırımlarında olası geri adım için kapıyı araladı. Powell'ın açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda değer kaybederken, yurtiçinde TL'deki güçlenme hız kazandı. Dolar/TL, son 16 haftanın en düşük seviyesine geriledi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in politika faizinin şu anda sağlıklı ABD ekonomisini ne hızlandıran ne de frenleyen seviye tahminlerinin "hemen altında" olduğunu belirterek, yatırımcılara güçlü bir iyimserlik sağladı. Birçok yatırımcı Powell'ın açıklamalarını Fed'in üç yıllık sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaşmakta olduğunun sinyali olarak nitelendirdi.

Powell'ın açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda değer kaybetti. Açıklamalardan hemen önce 97.4'e kadar çıkan dolar endeksi bu sabah 96.6'ya kadar gerilemiş durumda.

Doların küresel piyasalardaki değer kaybı gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türk lirasına da destek oluyor. Ayrıca kasım ayı ekonomik güven endeksinde kaydedilen yüzde 9.1'lik yükseliş pozitif görünümü destekledi. Kur, 5.17 seviyelerine doğru gevşedi.

TL, ağustostan bu yana yüzde 40 değerlendi

Kasım ayına 5.50'nin üzerinde başlayan dolar/TL bugün 5.17 seviyelerine kadar düştü. TCMB ve hükümet tarafından son dönemde atılan adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme dolar/TL'nin kademeli bir şekilde ağustos ayında gördüğü zirve öncesindeki seviyelere dönmesine neden oldu. Dolar/TL 13 Ağustos'ta 7.24 ile tarihi zirvesini görmüştü. Görülen zirveden bu yana TL'deki değer kazancı yüzde 39'u bulmuş durumda. Öte yandan halen yılbaşına göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 27 civarında.

Diğer taraftan yurtiçinde ekonominin cari fazla veriyor olmasının yanı sıra enflasyonun düşeceği beklentilerinin de TL'ye destek olduğu belirtiliyor.