AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Piyasalar, Fed cephesinden sert rüzgar yedi

Turkishtime Dergi

Fed Başkanı Jerome Powell’ın faizleri, daha önce öngörülenden daha fazla ve belki de daha hızlı artırmak zorunda kalabilecekleri mesajını vermesinin ardından piyasalarda risk iştahı zayıfladı.

Fed Başkanı Powell’ın Senato’nun Bankacılık Komitesi’ndeki yarıyıl sunumunda verdiği mesajlar küresel risk iştahının azalmasına neden oldu. Powell, enflasyonla mücadelede, enflasyonu tekrar yüzde %2 seviyesine indirme sürecinde önlerinde uzun bir yol olduğunu ve yüksek enflasyonun faiz oranlarını muhtemelen beklediklerinden daha fazla faiz artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell son dönemde beklentilerden güçlü gelen ekonomik verilerin faiz oranlarının tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösterdiğini belirtti. Powell’ın sıkı para politikasının devamına yönelik beklentilerin ötesinde şahinvari ton kullanması ile bu ayki toplantıya dair faiz artırım tahminleri 25 baz puandan 50 baz puana yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamalarının ardından tahvil yatırımcıları mart ayında 25 baz puan yerine 50 baz puanlık bir faiz artışına gidilmesi yönündeki fiyatlamalarını artırırken, para piyasaları da ilk kez Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) temmuz ayına kadar 150 baz puan sıkılaştırma gerçekleştireceğini fiyatladı.

Fed’in faiz politikasına en hassas ABD 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 5’i aşarak 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve böylece 1981’den bu yana ilk kez 10 yıllık tahvil getirisi ile farkını 1 yüzde puanın üzerine taşımış oldu.

Doların güçlenmesi emtia fiyatlarında geri çekilmeye neden oldu. ABD tahvil faizlerindeki yükselişle kısa vadeli destek seviyelerinin altına geri çekilen altın onsta görünüm zayıfladı. 1804 dolar desteğinin üzeri ikili dip formasyon oluşumu için öne çıkıyor. 1780 dolar sonraki destek konumunda. 1830 dolar ise direnç haline geldi.

Gram altında 1095 TL desteği önceki dip olarak önemli seviye. 1120 TL ise direnç olarak izlenebilir.

Spot altın 1815 dolar ve gram altın 1.103 liradan işlem görüyor.

Powell, bugün de Kongre’deki sunumunda benzer açıklamalarda bulunabilir. Cuma günkü ABD istihdam verilerinin seyri Fed’in faiz artırım kararını etkileyeceğinden önemle takip edilecek.