Turkishtime AR-GE 250


Piyasalar G20 sonrası 'pozitif'

Turkishtime Dergi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın G20 zirvesinde yaptığı görüşme sonrası yapılan açıklamaların piyasaları rahatlatmasıyla yeni hafta pozitif başladı. Dolar/TL 5.70 seviyesinin altına gerilerken, borsa yüzde 2'nin üzerinde primle açıldı.

Hafta sonu G20 Zirvesi'nden rahatlatıcı mesajlar geldi. G20'de gerçekleşen görüşmede Trump'ın Türkiye'ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi alım kararı konusunda adil davranılmadığını söylemesinin ardından Erdoğan, ABD'nin S-400 nedeniyle Ankara'ya yaptırımlar getirmeyi planlamadığını belirtti. Erdoğan, S-400'lerin Temmuz ayının ilk yarısında teslim edileceğini ve Trump'tan hiçbir yaptırım olmayacağını doğrudan duyduğunu söyledi. Erdoğan ile görüşmesi öncesinde ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorulduğunda Trump, konunun ele alındığını ancak bunun "iki yönlü bir yol" olduğunu ve iki tarafın da "farklı çözümleri" değerlendirdiğini söyledi. Görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Öyle zannediyorum ki sıkıntı olmadan bu süreci aşacağız" diyen Erdoğan ayrıca, "Halkbank konusunun kısa sürede çözüleceğini ümit ediyoruz" dedi.

ABD ve Çin ticaret müzakerelerini yeniden başlıyor

Piyasaları rahatlatan bir diğer gelişme ise ABD ile Çin'in aldığı karar. ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret gerilimini azaltmak için bazı tavizler vermesinin ardından iki ülke tıkanan ticaret müzakerelerine tekrar başlamaya karar verdi. Trump Çin'den ithal ürünlere yeni gümrük vergisi getirmemeyi ve Çin'li telekomünikasyon şirketi Huawei'ye getirilen kısıtlamaları hafifletmeyi, Çin ise ABD'den daha fazla tarım ürünleri almayı kabul etti. İki ülke arasındaki ticaret anlaşmazlığını gidermeyi amaçlayan ancak Mayıs ayında çıkmaza giren müzakerelerin ne zaman sonuçlanacağına dair bir takvim verilmedi.

Piyasalarda risk iştahı arttı

Japonya'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesinde olumlu mesajların verilmesi ve Çin ile ABD arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin pozitif hava küresel risk iştahını artırdı.

Cuma günü 5.7875 seviyesinden kapanan dolar/TL, bu sabah 5.6760 seviyesine kadar geriledi. Bu seviye Türkiye piyasalarının bayram tatili nedeniyle kapalı olduğu 5 Haziran'da görülen 5.6605 seviyesi göz ardı edildiğinde 10 Nisan'dan bu yana en düşük seviye.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 2,26 artışla 98.663 puandan başladı. BIST 100, günün ilk işlemlerinde 99.139 puana kadar çıktı. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 99.500 puanın direnç, 96.500 puanın destek konumunda bulunduğunu belirtiyor.