ARGE 250


Piyasalar yeni kabine sonrası satıcılı

Turkishtime Dergi

Yeni ekonomi yönetiminin belli olmasıyla TL varlıklarda zayıflama görüldü. Dolar 4.70'in üzerine çıkarken, borsa 97 bin seviyelerine geriledi. Analistler piyasadaki fiyatlamaların, yeni kabinenin yapısının yatırımcıların beklentilerini ilk bakışta karşılamadığı anlamına geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM'de yemin ederek görevine resmen başlamasının ardından cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesini kamuoyuna açıkladı. Yeni kabinede Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal gibi yatırımcıların yakından tanıdığı isimler yer almadı. Hazine ve Maliye Bakanı olarak ise eski enerji bakanı Berat Albayrak atandı.

Diğer yandan, Merkez Bankası (TCMB) başkanı, TCMB başkan yardımcıları ve TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından seçilmesine yönelik
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı. Merkez Bankası Kanunu'nda yapılan değişikliklere ilişkin endişeler ve kabinenin açıklanması ardından dün gece 4.75 seviyesine kadar yükselen dolar, bugün 4.64 seviyelerine doğru geriledi. Ancak kurda aşağı yönlü hareket sınırlı kaldı ve dolar/TL yeniden 4.70'in üzerine çıktı.

Borsada yüzde 2 kayıp

Yeni kabinenin açıklanmasının ardından TL'de görülen değer kaybına paralel hisse senetleri piyasasında da satıcılı açılış oldu. BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,61 düşüşle 97.650 puandan başladı. En düşük 96.721 seviyesini gören borsa günün ilk yarısını yüzde 2,12 azalışla 97.147,71 puandan tamamladı.

Öte yandan Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'ler IHS Markit verilerine göre, dünkü kapanışa kıyasla 22 baz puan artışla geçen Perşembe'den bu yana en yüksek seviye olan 297 baz puana yükseldi.

Analistler, piyasanın yeni kabinenin ekonomide 'yumuşak iniş' sağlayacağına ikna olmadığını bu nedenle sert fiyatlanma yaşandığını belirterek, ilerleyen süre zarfında piyasanın bu konulara odaklanacağını ifade ediyor.