Turkishtime AR-GE 250


Piyasalar yeni yıla nasıl girdi?

Barış Soydan

Akbank Ekonomik Araştırmalar birimi yorumladı...

 

Olumsuz Çin ekonomik verisi ve artan belirsizliklerle, risk algısı zayıfladı…

 

  • Çin'de imalat sanayi öncü verisinin, piyasa beklentilerinin altında açıklanması ve Ortadoğu'da artan belirsizlikler, yılın ilk işlem gününde risk iştahının zayıf seyretmesine neden oluyor.  Çin'de geleneksel üretim sektörlerinde yaşanan ivme kaybı ve dış talep koşullarının da yeterince destek verememesi, ülke ekonomisinin 2016'da da yavaşlamaya devam edebileceğine işaret ediyor.

 

  • Yurtiçinde ise bugün Aralık ayı enflasyon verileri ve imalat sanayi büyüme beklentileri açıklanacak. Özellikle imalat sanayi öncü endeksi, iç talepte toparlanma beklentileriyle küresel trendden olumlu yönde bir miktar ayrışabilir.

 

  • Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginlik artıyor. Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesinin ardından, İran’daki Suudi Arabistan elçiliğine yapılan saldırılar sonrası; Suudi Arabistan, İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Ortadoğu’da artan gerilimin etkisiyle petrol fiyatları yükseliyor; Brent tipi petrol 37,5$/varilde.

 

  • Çin’de imalat sanayinde ivme kaybı sürüyor. İmalat sanayine ilişkin beklentileri gösteren öncü veri olan Caixin PMI Endeksi Aralık’ta 48,2’ye geriledi. Zayıf iç ve dış talep  imalat sanayinin zayıf seyrinde etkili oluyor. Hükümetin ekonomiyi desteklemeye yönelik adımlarını sürdürebileceği beklentileri ise devam ediyor.

 

  • Ortadoğu’da artan jeopolitik riskler sonrası güvenli liman talebi artıyor. Altın fiyatları bu sabah 9$ yükseldi; 070 $/ons’ta. USD/JPY 120,5 seviyelerinden geri çekildi; %0,7 düşüşle 119,4 seviyelerinde. ABD tahvil getirilerinde de bir miktar gerileme görülüyor; 10 yıllık ABD devlet tahvili getirisi %2,24 seviyelerinde. Buna paralel, sabah saatlerinde 99 seviyelerini test eden dolar endeksi DXY geri çekiliyor; 98,4’te. €/$ ise 1,0890’da.

 

  • Riskli aktifler satış baskısı altında. Gelişmekte olan ülke para birimleri haftaya satışlarla başlıyorlar; bu sabah %0,8’i aşan kayıplar görülüyor. Rusya rublesi petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle pozitif ayrışıyor; %0,7 primli. 2015’i 2,9177 seviyelerinden kapayan $/TL, bu sabah 2,94’ü aştı; döviz sepeti ise 3,07’de.

 

  • Çin borsasının bu sabah %7 değer kaybetmesinin üzerine borsa kurallarına göre işlemler durduruldu. Çin yuanı’da bu sabah %0,5 düşüşle 4,5 yılın en düşüğünde. Nikkei-225 endeksi %3 değer kaybıyla işlem görüyor.

 

  • Hazine Ocak-Mart dönemi iç borçlanma stratejisini açıkladı. Hazine üç aylık dönemde 35 milyar TL iç borç ödemesine karşın 29,4 milyar TL iç borçlanma planlıyor. Ocak ayında 16,4 milyar TL iç borç servisine karşılık 13,6 milyar TL iç borçlanma hedefleniyor.

 

  • Yurt içinde bugün enflasyon verisi izlenecek. Enflasyonun aylık bazda sıfıra yakın, yıllık olarak %8,5 seviyesinde artış göstermesi bekleniyor. Bizim beklentimiz ise enflasyonun aylık bazda %0,25 düşüş gösterebileceği yönünde. Gıda da sınırlı olmakla birlikte, giyim ve ulaştırma kalemlerinin enflasyona negatif yönde katkı yapmasını bekliyoruz. Bugün ayrıca Aralık ayı imalat sanayi PMI endeksi açıklanacak. Endeks, Kasım’da seçimlerin ardından 50,9 seviyesine yükselmişti. Ancak Aralık’ta artan jeopolitik gelişmelere bağlı olarak bir miktar gerilemesini  bekliyoruz. Nitekim tüketici ve reel kesim güven endekslerinde de bir miktar düşüş görülmüştü. Cuma günü sanayi üretimi açıklanacak olup, yıllık %4,3 artış göstermesi bekleniyor. Yurt dışında bugün PMI verileri ve Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi izlenecek.