AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Piyasalara bu hafta yön verecek rakamlar

Turkishtime Dergi

Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi'nin bu haftaya ilişkin notları şöyle:

Trump, Cuma günü ABD başkanı olarak gerçekleştirdiği ilk konuşmasında, yeni dönemde, hem üretim hem de istihdamda, ABD ekonomisini destekleyecek bir ekonomi yönetimi olacağının sinyallerini verdi. Ayrıca alt yapı harcamalarının da yoğunlaşacağını belirten Trump; ticaret, vergilendirme, göç ve dış politikada her kararın ABD hanehalkı düşünülerek verileceğini vurguladı. İçe dönük bir politika anlayışına yapılan vurgu ile; bu sabah riskli aktif piyasaları karışık bir seyir izliyor. Ancak doların ve dolar cinsi faizlerin ılımlı seyri, var olan politika yaklaşımının, küresel piyasalarda seçimlerden bu yana halihazırda önemli ölçüde fiyatlanmış olduğuna işaret ediyor.
Yurt dışında; yarın Avrupa’da ve ABD’de açıklanacak ekonomik beklenti anketleri ve İngiltere’de Brexit sürecini başlatacak 50. maddenin işletilmesinin parlamento onayına sunulup sunulmayacağına ilişkin üst mahkeme kararı izlenecek. Cuma günü ise, ABD 4. çeyrek büyüme verisi, önemli birer piyasa risk faktörü olan, dolar ve dolar cinsi faizlerde orta vadeli trendi etkileyebilecek nitelikte önemli.

Yurtiçinde ise; yatırımcılar, yarınki TCMB faiz kararını izliyor olacak. TCMB’nin; bankaları günlük fonlama ihtiyacının önemli bir bölümü için geç likidite penceresine yönlendirmesi, ortalama fonlama maliyetinin %8 seviyesindeki 1 haftalık repo faiz oranının oldukça üzerine, %9,12’ye, yükselmesine neden oldu ve bu da finansal koşulların belirgin derecede sıkılaştığına işaret ediyor. TCMB, ayrıca döviz takası ile, döviz likidite yönetiminin esnekliğini artırıyor.

● Dolarda geri çekilme devam ediyor. Trump’ın yaptığı açıklamaların beklentileri karşılayamamasıyla, dolar endeksi DXY haftaya 100,4’ten başlıyor. €/$, 1,5 ay sonra ilk defa 1,0750’yi aştı. USD/JPY bu sabah %0,9 düşüşle 113,6’da. Gelişmekte olan ülke para birimleri ise dolardaki geri çekilmeyle haftaya pozitif başlıyorlar; $/TL 3,7550 seviyelerinde.

● Petrol fiyatları, petrol üreticilerinin arzda kesinti taahhütlerini büyük oranda karşılamış olmasından destek bulurken, ABD’de artan petrol kuyuları yükselişlerin sınırlı kalmasına neden oluyor; Brent petrol 55,5 $/varil’de. Altın zayıflayan dolarla yükseldi; 1.215 $/ons’ta.

● ABD 10 yıllık tahvil getirileri bu sabah %2,44’de. Geçtiğimiz hafta olumlu gelen enflasyon verisi ve Yellen açıklamalarının ardından Cuma gün içinde %2,51’e kadar yükselen getiriler sonra bir miktar geri çekildi. Yurt içinde gösterge faiz geçtiğimiz haftayı %11,34’ten, 10 yıl vadeli getiriler %11,26’dan kapattı.

● ABD borsaları, haftayı sınırlı düşüşle kapattı. Avrupa’da Eurostoxx bankacılık endeksi haftalık bazda %1,3 değer kaybederken, Eurostoxx endeksi %0,7 düşüş gösterdi. Asya’da bu sabah Nikkei-225 satıcılı, Şangay alıcılı işlem görüyor.

Ak Yatırım'ın piyasalara ilişkin beklentileri ise şöyle:

● Yeni haftaya küresel ölçekte ABD'de yeni yönetimin iş başı yapmasına ilişkin gelişmeler ve içeride de Merkez Bankası'nın yarınki PPK toplantısında atacağı adımlar ile Cuma günü Fitch'ten gelmesi beklenen ülke kredi notu değerlendirmesinin etkisiyle başlıyoruz. Gelişmekte olan ülkeler lehine gelişen hava içeride Türk hisse senetlerini destekliyor. Piyasanın güne hafif alış yönünde bir eğilimle başlamasını ve gün içerisinde yatay hareket etmesini bekliyoruz.

● Teknik olarak; BIST100 haftanın son gününde yükselişteydi. Kapanış 83.067 seviyesinde gerçekleşti. Son yorumumuzda, yaşanan düzeltmeyi sınırlı gördüğümüzü ve yükseliş trendinin devamını beklediğimizi belirtmiştik. Endeks bu paralelde 82.000 seviyesinden gelen tepkiyle günü tamamladı. Kısa periyot için 81.650-82.000 bandını güçlü destek olarak belirtmeye devam ediyoruz. Bu bant üzerindeki hareket korunduğu sürece yükseliş trendi de gücünü koruyabilecektir. Saatlik bazdaki ortalamalar halen yukarı eğilimde. Dolayısıyla gerek günlük gerekse kısa periyot için olumlu teknik görüşümüzü devam ettiriyoruz. 85.000-86.000 bandının hedeflendiğini düşünüyoruz. 82.500-82.000-81.650 destek, 83.250-83.800-84.500 direnç. Dolar/TL’de 3,8450 ve 3,8750 direnç, 3,7550 ve 3,7170 destek.