Turkishtime AR-GE 250


Piyasalarda bu sabah... Dünyada ve Türkiye'de en önemli gündem maddeleri ne?

Barış Soydan

İşte Ak Yatırım'ın piyasaların bugününe ilişkin sabah notu...

 

  • Çin hisse senedi piyasasında satışların tekrar artması, bir yandan gelişmekte olan ülkelere yönelik halihazırda kırılgan risk algısını daha zayıflatırken, emtia fiyatlarında da zayıf seyrin sürmesine neden oluyor. Japonya’da açıklanan ihracat verilerinde yaşanan ivme kaybı ise, Asya finansal piyasalarında yaşanan bu dalgalanmanın, bölgede dış ticareti de olumsuz etkilediğine işaret ediyor. ABD ekonomisi ise, kendi olumlu iç talep dinamikleriyle güçlü seyrini sürdürüyor. Dün açıklanan konut sektörü verileri, 2007 yılından bu yana en güçlü seviyelere işaret etti. ABD kaynaklı verilerin güçlü gelmesi, ülkede ilk faiz artırımının bu yıl içinde yapılacağı yönündeki projeksiyonu da destekliyor.

 

  • Yurtiçinde ise Türk Lirası ve yerel aktif piyasaları; belirsizliklerin de etkisiyle, TCMB’nin kısa vadeli faizlerde bir değişikliğe gitmemesinin ardından, olumsuz ayrışmaya devam ediyor. Para politikasının sadeleştirmesine yönelik yol haritasının açıklanmış olmasını ise; orta vadede piyasalardaki volatiliteyi düşürücü yönde etkileyecek olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

 

  • ABD’de konut verileri Temmuz’da beklentilerin altında gerçekleşmekle beraber konut sektöründe iyileşme sürüyor. Önceki ay verilerinin revize edilmesinin de etkisiyle, inşaat izinleri aylık %16 düşüş gösterirken, konut başlangıçlarında aylık bazda artış %0,2 ile sınırlı kaldı ancak adet bazında 2007 yılından bu yana en yüksek seviyelerinde gerçekleşti.

 

  • Dolar, ABD verileriyle güçlü seyrini sürdürüyor; Fed tutanakları bekleniyor. €/$, bu sabah 1,1055 seviyelerinde, 100 günlük ortalamasından işlem görüyor. GBP/USD, İngiltere enflasyonunun (yıllık %0,1) beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşmesinin etkisiyle yükseliyor; 1,5665

 

  • Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde dün göreli olumlu bir seyir görülürken, TL negatif ayrışmaya devam etti. TCMB kararı sonrası artan satışlarla, dün $/TL 2,90’ı, döviz sepeti 3,05’i aştı. Bu sabah sırasıyla 2,8930 ve 3,0475 seviyelerindeler. Yurtiçi tahvil piyasalarında da satıcılı bir seyir hakim oldu. 2 yıllık tahvil faizi %10,68 ve 10 yıllık tahvil faizi %10,36 ile son 16 ayın en yüksek seviyelerini gördüler. BİST-100 endeksi dün %1,3 düşüş göstererek 75.960 seviyesinden kapandı.

 

  • Hazine dün gerçekleştirdiği ihalelerde ROT dahil toplam 3,4 milyar TL borçlandı. 12 ay vadeli kuponsuz tahvil ihalesinde ortalama yıllık bileşik faiz %11,02, 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesinde ortalama faiz %10,47 seviyesinde gerçekleşti. Hazine’nin bugün toplam 5,5 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. Hazine ayrıca dün 1,6 milyar TL tutarında kira sertifikası ihracı da gerçekleştirdi.

 

  • FT’nin haberine göre, son 13 ayda gelişmekte olan ülkelerden yaklaşık 1 trilyon $ sermaye çıkışı gerçekleşti. Bu durum bu ülke ekonomileri üzerinde bir risk oluştururken, piyasaları üzerinde de oynaklığı artırıyor.

 

  • Global talep eksikliği ve arz fazlasıyla emtia fiyatları düşmeye devam ediyor. WTI tipi petrol, dün yeniden son 6,5 yılın en düşüğünü gördü; Brent 48,5 $/varil’de. Bakır ve alüminyum da son 6 yılın en düşüğünde.

 

  • Japonya’da dış ticaret açığı Temmuz’da 369  milyar yen ile Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesinde. İhracat artmaya devam etmekle birlikte hızı bir önceki aya göre bir miktar azaldı: yıllık %7,6 artış. İthalat ise petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle daralmaya devam etti.

 

  • ABD ve Avrupa borsalarında sınırlı düşüşler görüldü. MSCI Gelişmekte olan ülke endeksi son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. Şangay borsasındaki düşüş bugün de sürüyor.