Turkishtime AR-GE 250


Piyasalarda 'koronavirüs' endişesi hakim

Turkishtime Dergi

Çin'de ortaya çıkan koronavirus salgını Avrupa'da yayılırken, piyasalarda riskten kaçış yaşanıyor. Borsalarda kayıplar artarken, altın ve petrol haftaya sert hareketlerle başladı. Yurtiçinde ise dolar/TL 6.15'i gördü.

Çin'de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 594'e ulaşırken, İtalya, Güney Kore ve İran başta olmak üzere başka ülkelerdeki vaka sayıları endişelerin artmasına neden oluyor.Asya piyasalarında azalan risk iştahının piyasalara etkisi belirgin bir şekilde arttı. Avrupa ve ABD vadeli piyasada da riskten kaçış etkili. Başta İtalya olmak üzere hisse senetleri piyasalarında kayıplar arttı.

Altın yükselişte, petrol düşüşte

Koronavirüsün küresel büyümeyi vuracağına yönelik artan endişeler bugün emtia piyasalarını sarstı. Petrol ve metal fiyatları düşerken altın ise güvenli liman alımlarıyla 1.700 dolara doğru yükselişini sürdürdü. Petrol fiyatları Londra ve New York'ta % 3'ten fazla düştü. Cuma gününe kadar Brent petrol bir yıldan fazla sürenin en uzun süreli yükseliş trendindeydi.

Dolar/TL, 6.15'i gördü

Yurt içinde ise dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı. Geçen haftayı 6,10 seviyelerinin hemen altında kapanan kur, bugün yukarı yönlü hareketi sürdürdü ve 6.15'in üzerine çıktı.Kur saat 12:05 itibarıyla 6,1502 liradan işlem görüyordu.

Dolar endeksi ise analistlerin önemli direnç olarak nitelendirdiği 100 seviyesinde etkisini artıran kar satışları ile yüzde 0,5 değer kaybederek 99,3'ten kapanması sonrası bugün tekrar 99,6 seviyesine çıktı.

Borsada kayıplar arttı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 1,58 azalarak 114.984,40 puana geriledi. Açılış sonrası artan satışlar sonrasında endekste kayıplar yüzde 2'yi geçti. BIST en düşük 113.870 seviyesini gördü.