ARGE 250


Ekonomiyi baskılayan etkenler

Elif Akın

İstanbul Altın Rafinerisi'nin sabah saatlerinde yaptığı açıklamaya göre,
Gündem Çin ve ABD üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Çin dış ticaret rakamları geçen ay olduğu gibi olumsuz geldi. Hem ihracat tarafında hem de ithalat tarafında daralma devam ediyor. Son dört günden beri hisse senedi piyasaları değer kaybediyor ancak bu kayıplar daha evvelki düşüşlere göre küçük oranlı bu durum piyasaları daha az rahatsız ediyor. Japonya tarafında ise ekonomik daralma yüzde 1.2 olarak açıklandı. Daha önce açıklanan rakam 1.6 olduğundan olumlu karşılandı.
ABD de işsizlik rakamları açıklandıktan sonra eylül faiz artırım beklentisi yeniden yükseldi. Önümüzdeki hafta FOMC toplantısı öncesi bu beklenti emtialara baskı yapmaya devam ediyor. 2008 yılı seviyelerine gerileyen ABD işsizlik verisi ve saatlik ücretlerde artış kötü gelen tarım dışı verisinin üzerini örttü.
Yurtiçinde yaşananlar ise siyasi ortamda yaşanan gerginlik ve yurtdışında yaşanan ve gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamını vuran piyasa şartlarının baskısı altında. Arka arkaya yaşanan ölümlerin moral bozukluğu, ekonomide açıklanan verilerin olumsuz gelmesi, FED faiz baskısı seçime kadar geçecek sürenin çok zor geçmesine neden olacak.