Turkishtime AR-GE 250


Piyasanın haziran ajandası yoğun

Turkishtime Dergi

Piyasanın haziran ayında takip edeceği 5 ana gündem maddesi var. Analistlere göre, yatırımcılar seçim öncesinde ihtiyatlı davranacak.

Ramazan Bayramı tatilinde ‘bayram havası’ yaşayan TL, 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesinde 5 ana gündem maddesini takip edecek. Türkiye piyasalarının kapalı olduğu Ramazan Bayramı’nda yabancı yatırımcının bayram öncesinde swap pozisyonları üzerinden TL'ye dönmesi, Fed ve ECB kaynaklı haber akışı, TL'nin olumsuz haber akışı ile birlikte randa tercih edilmesi, düşük likidite ortamında gözlenen hızlı fiyatlamalar gibi nedenlerle dolar/TL sığ piyasada son iki ayın en düşük seviyelerine geriledi. 5,66’ya kadar düşen dolar/TL, cuma günü ise piyasaların açılması, işlemlerin normalleşmesi ve ABD ile ilişkilere yönelik endişelerle tekrar 5.87 seviyelerine yükselmişti. Piyasaların önünde birkaç önemli gündem maddesi bulunuyor.

S-400, FED ve MB toplantısı önemli

TL’yi etkileyecek en önemli gelişme S-400 konusunda ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler olacak. Cuma günü ABD yetkililerinden gelen açıklamalar sonrası tarafların atacağı adımlar takip edilecek. Öte yanda FED’in yıl sonuna kadar faiz indirme ihtimali ile tüm dünyada değer kaybeden doların yurtdışında zayıf seyrinin devam edip etmeyeceği önemli olacak. Bu anlamda 18-19 Haziran’da FED toplantısı belirleyici konumda. İçeride ise 12 Haziran’da yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı izlenecek. Analistler, Merkez Bankası’nın faiz indirmesinin beklenmediğini belirterek güçlendirici bir mesaj verebileceğini kaydediyorlar. Bu anlamda son birkaç toplantıda piyasada ‘Merkez Bankası faiz indirecek’ spekülasyonunun yapıldığına değinen analistler, “Yabancı yatırımcıların elinde çok ciddi şekilde TL var. Bu TL ile ya swap yapacaklar ya da dolar alacaklar” dediler.

Seçim her türlü risk

23 Haziran seçimleri öncesinde vatandaşın ihtiyatlı davranacağını kaydeden analistler, “Yatırımcı döviz alıp hisse satabilir. Çünkü seçim her türlü risk barındırıyor. Ekrem İmamoğlu kazanırsa seçimlerin yenilenme ihtimali kadar Binali Yıldırım’ın kazanması durumunda da CHP’nin itiraz etme ihtimali bulunuyor. Her türlü yenilenme riski bulunuyor. Bu nedenle yatırımcı tedbiri elden bırakmayacaktır” dedi. Seçime iki hafta kala ise dolar/TL’nin 5,86’nın altında kalması durumunda 5,76-5,80 bandında hareket etmesi bekleniyor. Yükselişte ise 5,95-6,05 lira aralığı gündemde.

PİYASANIN GÜNDEMİ

1- S-400 gelişmesi
2-FED’in 18-19 Haziran toplantısı
3-TCMB’nin 12 Haziran’daki PPK toplantısı
4-23 Haziran İstanbul seçimleri
5-CDS’ler ve doların global seyrİ