OSB Yıldızları Araştırmması


TBB'den finansal okuryazarlık sitesi

Turkishtime Dergi

Türkiye Bankalar Birliği, finansal okuryazarlık düzeyinin artması için internet sitesi açtı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması için internet sitesini kullanıma açtı.

TBB'den konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: Türkiye Bankalar Birliği olarak, bankaların önem ve etkinliğinin arttığı bu dönemde, farklı meslek grupları ve bireylerin finansal okuryazarlık düzeylerini artırmak amacıyla hazırladığımız yeni internet sitesini kullanıma açtık.

İlk etapta özellikle bankacılık ve finans alanında uzmanlaşmayı veya bilgi birikimini arttırmayı amaçlayan muhabirlere yönelik hazırlanan eğitim videolarında, bankalar ve bankacılık faaliyetlerini tanıtmak ve genel olarak bankaların işleyiş mekanizması konusunda bilgi vermeyi hedefledik.

Sitedeki “Online Eğitim” sekmesi altından ulaşılan eğitim modülünde; bankaların ekonomideki rolü, bankalar nasıl kaynak sağlar ve bunları nasıl kullanır, risklerini nasıl yönetir, sermaye yeterlilik oranı (rasyosu) nasıl hesaplanır ve neyi ifade eder, bankalarda kârlılık analizi nasıl yapılır, bir banka hastalığı ‘likidite riski’ ve yönetimi gibi başlıklarda bilgilendirici videolar yer alıyor.

Sitede ayrıca, finansal okuryazarlık kavramına dair temel bilgilere, Türkiye ve dünyadan karşılaştırmalı verilere yer veriliyor. Kullanıcılar ‘finansal okuryazarlık seviye ölçme anketi’ ile mevcut bilgilerini sınama imkânı bulabiliyor.

Daha sonraki etaplarda bankacılar ve öğrencilere yönelik eğitim modüllerinin de ekleneceği Finansal Okur Yazar adlı sitenin finansal sistem ve bankacılık sektörü hakkında faydalı bir kaynak olmasını hedefliyoruz.

Siteyi finansalokuryazar.tbb.org.tr veya foy.tbb.org.tr linklerinden ulaşılabiliyor.