AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


TCMB: Toparlanma eğilimi devam edecek

Turkishtime Dergi

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu açıklandı. Teşvik ve tedbirlerin etkisiyle ekonomik faaliyetteki düşüşlerin azaldığını belirten TCMB, finans sistemini destekleyen makroihtiyati politikaların, maliye politikasının ve kredi teşviklerinin toparlanma eğilimini 2017'de de sürdüreceğini öngördü.

Raporda şu değerlendirmeye yer verildi:  "2016 yılı Kasım ayı Finansal İstikrar Raporu’ndan bu yana, küresel ekonomik faaliyette ivmelenme ve istikrarı artan bir küresel finansal ortam gözlenmiştir. Yurt içinde ise, alınan teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ekonomik faaliyete ilişkin aşağı yönlü riskler önemli ölçüde azalmıştır. İktisadi faaliyet 2016 yılının son çeyreğinde bir önceki dönemdeki kayıplarını telafi ederken finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceği tahmin edilmektedir. Alınan tedbir ve teşvikler, kredi kanalının sağlıklı işleyişini destekleyerek finansal istikrara da katkı sağlamaktadır."

Risklere karşı bankacılığın gücü

Raporda dikkat çeken bir diğer detay ise Türk bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı ve sahip olduğu likidite kalkanları ile risklere karşı dayanıklı olduğu oldu. Konuyla ilgili “Küresel jeopolitik gelişmeler ve ekonomi politikalarına dair belirsizlikler küresel finansal istikrar için önümüzdeki döneme ilişkin temel risk unsurları olarak görülmektedir. ABD’de uygulamaya konulması öngörülen genişleyici maliye politikasının boyutunun ve etkilerinin sınırlı kalması, korumacı dış ticaret politikalarına ağırlık verilmesi, Fed para politikasının normalleşmesi ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki siyasi belirsizlikler ile Çin ekonomisine dair kaygılar nedeniyle küresel risk iştahının azalması olası risk unsurlarıdır. Türk bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı, aktif kalitesi ve sahip olduğu likidite kalkanları ile söz konusu risklere karşı dayanıklı olduğu değerlendirilmektedir” açıklaması yapıldı.