Turkishtime AR-GE 250


TL ile ilgili art arda iki hamle

Turkishtime Dergi

BDDK 100 bin doların üzerinde döviz alımına bir gün bekleme kuralı getirirken, TCMB swap piyasasında TL faizini yüzde 25,50'den yüzde 24'e indirdi.

BDDK, 100 bin doların üzerinde döviz alımına bir gün bekleme kuralı getirdi. Kurala göre döviz almak isteyenler TL karşılığını bir gün önce yatıracak, döviz ilgilinin hesabına ertesi gün geçecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından dün akşam saatlerinde bankalara gönderilen yazıda "Gerçek kişilerin günlük 100,000 dolar ve üzeri döviz alım işlemlerinde, dövizin ilgilinin hesaba aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının, fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi… gerekli görülmektedir" ifadesi yer aldı.

Yazıda kararın, "Finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını ve olası spekülatif işlemlerin önlenmesini teminen" alındığı belirtildi.

TCMB'den swap adımı

Öte yandan bugün Merkez Bankası'ndan swap hamlesi geldi. Merkez Bankası, swap piyasasında TL faizini yüzde 25,50'den yüzde 24'e indirdi.

Karar sonrası 6.04 seviyesinde işlem gören Dolar/TL 6.09 seyesine kadar çıktı. Kur, ilk tepkinin ardından 6.06 seviyelerine çekildi.