ARGE 250


Piyasanın pozitif tepkisi sınırlı kaldı

Turkishtime Dergi

Türkiye'nin iki aydır gündemini meşgul eden seçim sürecinin tamamlanması ve dolayısıyla seçim belirsizliğinin ortadan kalkması piyasalara nefes aldırdı. Ancak, ekonomi politikalarına dair soru işaretlerinin devam etmesinin kazançları sınırladığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin seçimlerden birinci çıkmasının ardından Türk lirası varlıklar haftaya pozitif başladı. TL, sabah saatlerinde dolar karşısında yüzde 3'e varan prim yaptı. Kur, 4.5343 ile iki haftanın en düşük seviyesini gördü. Benzer şekilde euro da 5.2848 seviyesine kadar geriledi. Borsa İstanbul'da da BIST 100 endeksi açılışını yüzde 3.5 artışla yaparak 99.000 puanın üzerini test etti.

İlerleyen saatlerde dolar ve Euro yönünü yukarı çevirirken, borsanın da eksi bölgeye geçtiği görüldü. BIST-100, seçimlerin ardından ilk işlemlerde yüzde 3.55 yükselişle açıldıktan sonra kazançlarını kademeli olarak geri vererek 95.300 seviyesine geriledi.

Dolar/TL 4.69’un üzerini test ederken, euro/TL 5.46’nın üzerine çıktı.

Analistler piyasada ilk tepki olarak pozitif seyrin ardından, Erdoğan'ın TCMB politikaları ve faizlere yönelik sert söylemlerinin devam edip etmeyeceği, oluşturacağı ekonomi ekibi, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceği ve dış ilişkilerin nasıl gelişeceği belli olana kadar piyasalarda temkinli volatil bir seyir görülebileceğine işaret ediyor.