ARGE 250


TL'de toparlanma çabası devam ediyor

Turkishtime Dergi

Dün BDDK'nın swap hamlesi sonrası düşüşe geçen dolar/TL, günü 6 liranın hemen üzerinde tamamlamıştı. Kur, bu sabah 5.90 seviyesinin altında dengelendi.

Hafta başında BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından oluşan iyimser havaya ek olarak AB ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği öngörüsü dolar/TL'ye düşüş ivmesi kazandırmıştı. Dün BDKK’nın swap adımını daha da kuvvetlendirmesiyle 5.75 seviyesini gören dolar/ TL sonrasında 6 civarında dalgalı seyretti ve kapanışta bu seviyenin hemen üzerinde yer aldı.

Dün piyasa kapanışı sonrası bir hamle de SPK'dan geldi. SPK'dan yapılan açıklamada, "16 Ağustos öncesindeki pozisyonlar hariç olmak üzere bir tarafını TL'nin oluşturduğu paritelerde yeni açılacak pozisyonlara ilişkin işlemlerde kaldıraç oranlarının 3 Eylül'e kadar 1:1 olarak belirlenmesine karar verilmiştir." denildi.

Kur bu sabah 5.90 seviyesinin altında hareket ediyor. Euro/TL 6.65 seviyesinde fiyatlanıyor.

Bugün piyasalar için en önemli gündem maddesinden biri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla yapacağı görüşme olacak.

Bugün yurt içi piyasalarda haziran ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak. Yurt dışında ise ABD işsizlik maaşı istatistikleri izlenecek.