AR-GE 250


TL'nin reel değerinde düşüş sürüyor

Turkishtime Dergi

Türkiye'nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) Eylül'de sert düşüşle veri tarihinin en düşük seviyesi olan 61.62 değerine geriledi.

Ocak ayından bu yana düşüş eğiliminde olan REK, Ağustos'ta dolar/TL'nin tarihi rekor olan 7.24 seviyesine yükselmesiyle sert düşüş kaydetmiş ve 64.88'e gerilemişti. Eylül ayında TL'de yaşanan toparlanmaya karşın REK'teki düşüş devam etti.

TCMB 64.82 olarak açıkladığı Ağustos değerini ise 64.88'e revize etti. Ağustos ayı da endeks için tarihi düşük seviyeydi.

TCMB tarafından yayınlanan endeks bu yıl haricinde yayımlanmaya başladığı Ocak 2003'ten beri 80 seviyesinin altında işlem görmedi.

Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Denklemde reel efektif kurun azalışı, TL'nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı
mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.

Öte yandan endeksteki değişim TCMB'nin TL'deki değer değişimlerine verebileceği tepkiler açısından yakından takip ediliyor.