ARGE 250


UBS, Credit Suisse'i satın aldı

Turkishtime Dergi

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, küresel finans piyasalarını tehdit eden bankacılık krizinin odağındaki Credit Suisse’i tarihi bir anlaşmayla satın aldı.

UBS Group AG küresel finansal piyasalara yayılma tehlikesi gösteren bankacılık güven krizini aşma çalışmaları kapsamında devletin aracılık ettiği anlaşmayla Credit Suisse Group AG’yi satın almayı kabul etti.

UBS rakibini almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeme yapmada anlaştı. Tümü hisse devrini içeren anlaşma Credit Suisse’in cuma kapanışa göre 7,4 milyar frank seviyesinde bulunan değerinin oldukça altında gerçekleşecek.

Yatırımcılar zor durumdaki İsviçre bankası Credit Suisse'in rakibi UBS tarafından satın alınmasını memnuniyetle karşılarken, dünyanın başlıca merkez bankalarının olağanüstü bir adım atarak finans sistemine acil likidite sağlaması piyasalardaki güven kaygılarını yatıştırdı.

İsviçre devletinin zorlamasıyla gerçekleşen ve UBS'e devlet garantileri getirilen Credit Suisse satın almasıyla birlikte 2008-2009 yıllarında Lehman Brothers'ın batışıyla başlayan küresel finansal krizden beri görülmüş en büyük banka iflası da önlenmiş oldu.

Piyasaların bugün açılmasıyla birlikte Credit Suisse'in operasyonlarının sorunsuz şekilde sürdüğü gözlenirken, Asya ülkelerinin bankacılık düzenleme kuruluşları şu anda piyasa göstergelerinin herhangi bir soruna işaret etmediğini belirttiler.

Asya borsaları sınırlı bir toparlanma kaydetmiş olsa da yatırımcılar farklı ülkelerde çıkan sorunların başka ülkelere yayılması ihtimalini, ABD'deki kırılgan orta ölçekli bankaların durumunu izleyecekler.