AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Vakıfbank ve Halkbank'tan sermaye artırımı kararı

Turkishtime Dergi

Vakıfbank ve Halkbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptıkları açıklamalarla 13.4 milyar liralık sermaye artırımı kararlarını duyurdu.

Vakıfbank ve Halkbank açıklamalarında sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların tamamının iki bankanın da hakim ortağı Türkiye Varlık Fonu’na tahsisli satış yöntemiyle satılmasının planlandığı yer aldı.

Vakıfbank, sermaye yapısını güçlendirecek

Vakıfbank’tan sermaye artışıyla elde edilecek fonun kullanım yerine yönelik yaptığı açıklamada bankanın mevcut sermaye yapısının güçlendirilmesi, global piyasa koşullarında oluşabilecek dalgalanmalara ve öngörülmeyen aktif bozulmalara karşı bankanın kuvvetli finansal gücünün daha da artırılmasının sağlanacağını vurgulandı. Ayrıca elde edilen fon ile Vakıfbank’ın önümüzdeki dönemdeki büyüme stratejilerine yönelik olarak ilave kapasite yaratılarak uzun vadeli sürdürülebilir karlılığın devamının sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Halkbank, reel sektöre uygun şartlarda kredi verecek

Halkbank’tan elde edilecek fonun kullanım yerine yönelik açıklamada şöyle denildi: “İhraçtan elde edilecek sermaye artırım tutarı ve hisse senedi ihraç primleri, reel sektörün uygun şartlarda finansman ihtiyacının sağlanması amacıyla bankamızca kullandırılacak krediler ve bankacılık hizmetlerine kaynak temininde kullanılacaktır.”

Öte yandan sermaye artışına ilişkin medyaya yansıyan haberlerde Ziraat Bankası'na da 22.5 milyar lira ek sermaye planlandığı yer almıştı. Kamu katılım bankaları için de 2 milyar liralık sermaye artışı öngörülüyor.