ARGE 250


Varantlar Türkiye’de 5 yaşına bastı  

Barış Soydan

2010 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan varantların hacmi prim olarak 5 yılda 25 milyar TL’yi aştı. Türkiye’de yerli yatırımcının yoğun ilgi gösterdiği varantlara yatırım yapanların yüzde 63’ü 40 yaşın altında.

2010 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan varantların 5. Yılı için Deutsche Bank ve İş Yatırım’ın ev sahipliğinde Four Seasons Bosphorus otelde düzenlenen resepsiyonda Türk sermaye ve finans piyasalarının ileri gelen isimleri bir araya geldi. Türk yatırımcısına Borsa İstanbul’da hisse senetlerine işlem yapar gibi Kurumsal Ürünler Pazarı’nda S&P500, DAX gibi uluslararası endeksler, petrol, altın gibi çeşitli dayanak varlıklara yatırım yapma imkanı sunan yatırım aracı Varantların 5. Yılı vesilesiyle düzenlenen geceye Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç ile Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Oruç’un yanı sıra Deutsche Bank ve İş Yatırım yöneticileriyle; Türk sermaye ve finans piyasalarının profesyonelleri katıldı.

Törende konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç varant piyasasının Türkiye’deki yükselişinden duydukları memnuniyeti belirterek: “Günümüzde varantlar Türk yatırımcısı tarafından kabul görmeleri neticesinde ciddi bir işlem hacmine sahip olarak bir piyasa oluşturdular. Varantlar yatırımcı tarafında ihtiyaca dair çok iyi bir tespit yapılarak meydana getirildi. Özellikle belirtmek istiyorum ki varantlar Borsa İstanbul’un tarafından üretilen değil ihraççı kuruluşların kendilerinin piyasadaki ihtiyacı ve talebi görerek çıkarttıkları ve kendiliğinden piyasa yapıcılığına soyundukları bir ürün olması nedeniyle daha farklı ve takdir edilmesi gereken bir çalışma. Bu yüzden beş yılı geride bırakırken varant çalışmasını çok ciddi bir başarı hikayesi olarak görüyoruz. Deutsche Bank ve İş Yatırım hem ihraççı firma hem de piyasa yapıcı olarak ve insiyatif alarak ellerini taşın altına koydular. Yeni ürünleri piyasaya çıkarmanın kolay olmadığı spot piyasada  neredeyse bütün işlem hacminin büyük bir kısmına varantlar çok önemli bir katkıda bulundular ve çok ciddi işlem hacimlerine ulaştılar. Netice itibariyle varantlar kendilerini kanıtlayarak kabul ettirdiler ve ciddi bir alternatif oluşturdular. Bu da bizi bundan sonraki yapılacak işlerle ilgili olarak daha da umutlandırıyor.” dedi. 
Varantlarla ilişkin çalışmalara 2006 yılından itibaren başladıklarına dikkat çeken Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Oruç sözlerine şöyle devam etti:

“Varantlar, finansal mühendisliğin kullanıldığı ve hayat bulduğu bir alan. Sermaye Piyasası Kurulu açısından da Borsa İstanbul’un finans merkezi olmasında önemli bir piyasa. Günümüzde varantlar kendisine sadık bir yatırımcı kitlesi edindi. Önümüzdeki dönemde Sermaye Piyasası Kurulu olarak çok daha fazla sayıda kurumun ihraççı ve piyasa yapıcısı olduğu ve çok daha fazla sayıda yatırımcının işlem gerçekleştirdiği bir varant piyasasına sahip olmayı istiyoruz.”

Resepsiyonda konuşma yapan Türkiye’nin ilk varant ihraççısı Deutsche Bank Yönetici Direktörü Roger Koep “Deutsche Bank olarak bu pazarın bir parçası ve kurucusu olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bugünlere 4 yıl boyunca süren yoğun çalışmaların neticesinde geldik. Bu çalışmalarda Sermaye Piyasası Kurulu, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu, İş Yatırım ve diğer aracı kurumlar gibi birçok Sermaye Piyasası paydaşının emeği var. Bahsettiğim kurumlar varantların hayata geçmesinde anahtar bir rol oynadı. İlk günden bu yana 5.300’ün üzerinde ürün piyasaya gelirken, günlük itibari işlem hacmi ortalama 1 milyon ile 1.5 milyon TL arasına yükseldi. Deutsche Bank olarak bu pazarı daha da geliştirerek, yatırımcılara farklı ürünlere ve pazarlara erişimini sağlama konusunda gayretlerimizi sürdürmekteyiz.’’ dedi.

Beş yıl önce açılan varant piyasasında bugüne kadar toplam 2.969 varant ihraç eden Deutsche Bank’ın halihazırda piyasada işlem gören 22 farklı dayanak varlığa bağlı toplam 264 varant ve yayılma varantı bulunuyor.

2010’da 4 ürünle Türkiye Varant Piyasasında ilk ürün ihracını gerçekleştiren Deutsche Bank, geçen zaman içerisinde piyasada işlem görmeye başlayan varant sayısını artırmaya devam etti. O tarihten bu yana aracı kurumlar, yatırımcılar ve medya mensupları için 300’ün üzerinde eğitim etkinliği düzenleyen Deutsche Bank, piyasanın gelişmesine katkıda bulundu.

Deutsche Bank’ın 2015 yılı içerisinde ABD, İngiltere, Japonya ve Euro Bölgesi endeksleri olan Nasdaq 100, Dow Jones Industrial Average, Nikkei 225, FTSE 100, Eurostoxx 50 endekslerine dayalı varantlar işlem görmeye başladı. Bu yeni varant ihracıyla Türkiye'de öncü bir rol üstlenen Deutsche Bank varant ve sertifika piyasasındaki ürün ve dayanak varlık çeşitliliğini arttırarak bu piyasanın büyümesine katkıda bulunuyor. Deutsche Bank bu çalışmalarıyla Türk yatırımcısına, Borsa İstanbul çatısı altında yurtdışı piyasalara erişim imkanını sağlamayı hedefliyor.

Diğer yatırım araçlarına göre daha düşük meblağlarda yatırımı mümkün kılarak yatırımcı tabanın gelişmesine katkı sağlayan varantlara yatırım yapanların yüzde 63’ü 40 yaşın altında. Bu gösterge Türkiye gibi genç nüfusun büyük çoğunluğa sahip bir ülkede piyasanın kısa zamanda önemli büyüme kaydetme beklentisini artırıyor.

Varantların 5 yıl içerisinde 25 milyar likidite ve 5 bini aşan ihraç sayısıyla geldiği noktada çok başarılı bulduklarını ifade eden İş yatırım Genel Müdürü Erdal Aral: “Varantların en önemli etkisinin finansal piyasalara kazandırdığı derinlik olduğunu düşünüyoruz. 25 milyarlık hacmin, üst piyasalarda yapılan karşılayıcı işlemleriyle birlikte değerlendirildiğinde, sermaye piyasalarına ayrı bir derinlik kattığını görüyoruz. Buna ek olarak son dönemde yapılan yasal düzenlemelerle sermaye piyasalarımız hızlı bir atak içinde. Bunun daha da ivme kazanacağını düşünüyoruz. Çünkü Türk halkı yeni ürünlere açık. Yerli kurumsal yatırımcılarımızı da varantla daha fazla işlem yapmaya davet ediyor, en azından bireysel hacmi yakalamalarını ve hızlı hareket etmelerini bekliyoruz.”  dedi.

İş yatırım, piyasaya girdikleri 2010 yılından günümüze kadar varantların yenilikçi ürünlerin öncüsü doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Aracı kuruluş varantlarını yatırımcılara sunan ilk Türk şirketi olan İş Yatırım, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan İş Yatırım Yatırım Kuruluşu Varantları ile Türk yatırımcısının alışkın olduğu enstrümanlara pek benzemeyen bu ürünün yatırımcının her türlü talebine karşılık verebilecek düzeye gelmesini hedefliyor.

İş Yatırım yatırımcılara hem risklerini minimize edebilme hem de fiyat riskini alarak getirilerini artırabilme fırsatı sunması nedeniyle özellikle küçük yatırımcılara ve sermaye piyasalarından uzak duranlara  varantları öneriyor. Varantların doğru kullanılması gerektiğine aksi takdirde tehlikeli olabileceğine dikkat çeken İş Yatırım, gelecekte yeni varantların yanı sıra yatırımcılara yenilikçi ürünler sunmayı planlıyor.