OSB Yıldızları Araştırmması


Yurtiçi piyasa pozitif ayrıştı, gözler Merkez'e çevrildi

Turkishtime Dergi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamaların pozitif algılanması ve Merkez Bankası'ndan faiz artışı beklentilerinin güçlenmesi sonrasında yurtiçi piyasalarda haftanın ilk işlem günü olumlu seyir izlendi.

ABD Başkanı Trump’tan gelen açıklamalar sonrasında ticaret savaşı endişeleri tekrar alevlenirken, yurtdışı piyasalarda buna bağlı olarak negatif eğilim yaşanırken, yurtiçinde pozitif ayrışma etkili oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan hafta sonu ve bugün ekonomistlerle yaptığı görüşmeler sonrasında gelen açıklamalar ve yarın yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi faiz artışı beklentilerinin kuvvetlenmesiyle pozitif seyir etkili oldu.

Haftaya tepki alımlarını devam ettirerek başlayan Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi yüzde 0,78 artışla 730 puan yükselerek 94.812 puandan açıldı. Sürekli müzayede işlemlerinin başlamasıyla yüzde 3 değer kazanan bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini sürdüren BİST 100, ilk yarıyı yüzde 1,40 artışla 95.397 seviyesinden tamamladı. Endeks bir ara 96.000 puanın üzerini gördü.

Dolar 4.74'e indi
Borsa İstanbul'daki yükselişe TL de değer kazanarak eşlik etti. TL, diğer gelişmekte olan para birimlerinden olumlu ayrışarak dolar karşısında 4,74’ün altını gördü. Diğer taraftan dolar endeksi geçen hafta gördüğü 95,4 seviyesinden sonra Trump’ın doların değerli olmasından memnun olmadığını açıklaması sonrası gevşemeye devam etti. Dolar endeksindeki gevşemeye paralel euro/dolar paritesi de 1,1750 seviyesine kadar çıktıktan sonra 1,17 üzerinde tutunma çabasına girdi.

Faizler geri çekildi
Borsa ve dolardaki olumlu hava borçlanma araçlarına da yansıdı. Gösterge 2 yıllık tahvil faizi 22 baz puan düşüşle yüzde 20,23’den ve 10 yıllık tahvil faizi ise 30 baz puan düşüşle yüzde 17’den işlem gördü.

Gözler Merkez Bankası'nda
TCMB, Temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantısını yarın (24 Temmuz Salı) gerçekleştirecek ve 14.00’de faiz kararını açıklayacak. Piyasanın genel beklentisi 100-125 baz puan faiz artışı olacağı yönünde.