ARGE 250


Fed tarafında net bir sinyal yok...

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası dünkü toplantısında, beklendiği gibi faizleri artırmadı. Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, toplantıyı şöyle yorumladı:

 

Fed beklenildiği gibi 31 Ocak – 1 Şubat FOMC toplantısında herhangi bir faiz aksiyonu almadı. Politika açıklamasında, aşırı derecede piyasaları rahatsız edici bir değişiklik görülmemekte. Açıklamada dikkat ettiğimiz satır başı elbette ekonomik görünüme ilişkin Fed’in neler söyleyeceği ve olası faiz artırımına ilişkin bir sinyal gelip gelmeyeceği idi. Çok net olarak söyleyebiliriz, Mart ayında faizin artacağına dair bir işaret yok ve Fed opsiyonları da biraz daha 2 faiz artırım ihtimalini fiyatlama eğilimine devam ediyor. FOMC dots medyan ile OIS arasındaki makas açık kalmaya devam ediyor.

 

FOMC içerisinde sıradışı bir durum yok. Enflasyonun son çeyreklerde artışta olduğu Fed politika açıklamasında kendine yer bulmuş. Ancak, hedeflerin altında kalmaya devam etmesi ve daha uzun dönem enflasyon beklentilerinin çok az değişmesi, dengeli olması ifadesi söylemi oldukça yumuşatıyor. Komite’nin kademeli faiz artışı beklentisi devam ediyor. İşgücü piyasasına ilişkin, istihdam artışının güçlü olduğu ve işsizliğin düşük seviyelerde kalmaya devam etmesi açıklamada yer alıyor. Büyüme beklentileri ılımlı, bilmediğimiz bir argüman ortaya konmamış.

Cuma günü göreceğimiz istihdam verisi, “ücret artışları” kaleminde göreceğimiz gelişmeye bağlı olarak ortaya bir şeyler koyabilir. Yellen’in iki hafta sonra, 15 Şubat’ta yapacağı yarıyıl sunumu daha önemli olacak. Trump’ın güçlü dolar istememesi doğrultusunda mali politikalar Fed için nasıl bir ileriye dönük yönlendirme yapacak, buna bakmak lazım. Şu ana kadar genel olarak iyi tarafından okunmaya çalışıldı, ancak piyasa yavaş yavaş risklerin farkına da varmaya başladı. Trump’ın mesajlarının her zaman ortalığı karıştırma ihtimali var. Yellen biraz mesaj verme ihtiyacı hissedebilir. Mart’ta faiz artırmaları olası görünmüyor. İhtimaller biraz daha Haziran ve Aralık aylarında yoğunlaşıyor.

Fed’in açıklamaları biraz USD tarafında negatif etki göstermekle beraber, ABD tahvil faizlerinin de açıklama sonrasında geri çekildiğini görmekteyiz. Faize daya duyarlı olan 2 yıllık tahvil getirileri %1,20 seviyesine doğru geriledi. 10 yıllıkların getirisinin de %2,45 seviyesine geldiğini görüyoruz. Mart ayına sinyal verilmemesi güvercin olarak algılanmış, ancak bu açıklamanın çok ortada olduğunu da belirtmek gerek.