Turkishtime AR-GE 250


Çevreci yaklaşım başarıyı getirdi

Turkishtime Dergi

İKMİB tarafından düzenlenen “9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı” ödül töreninde,
“Boyalar ve Yapıştırıcılar” kategorisinde ikinci olarak önemli bir başarıya imza atan Öğretim Görevlisi Dr. Serkan Dayan, “Biyobozunur-Formaldehitsiz-Hotmelt Bebek ve Hasta Bezi Yapıştırıcısı Üretimi” projesi ile dikkatleri üzerine çekti. Söz konusu proje ile temelde insanlığın en az karbon ayak iziyle yürüyebilmesini ve üretim yapabilmesini sağlamayı hedeflediğini belirten Dayan, projenin detaylarını “Geleceğe Yön Verecek Projeler” bölümümüzde anlattı.

İKMİB tarafından düzenlenen “9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı” yarışmasında “Biyobozunur-Formaldehitsiz-Hotmelt Bebek ve Hasta Bezi Yapıştırıcısı Üretimi” projesi ile boyalar ve yapıştırıcılar kategorisinde ikinci oldunuz. Bu projenin mimarı olarak nasıl bir hedefle yola çıktınız?

Burada, birçok alanda da kullanılabilecek, biyobozunur (çevreci, doğal), hot-melt (eriterek uygulama) bir yapıştırıcının formülasyon geliştirme ve prototip üretimi aşamaları başarıyla tamamlandı. Elde edilen bu ürün, halihazırda kullanılan stiren tabanlı yapıştırıcılarla benzer fizikokimyasal özellikleri barındırması nedeniyle çocuk bezi / yetişkin bezi üretimindeki hot-melt yapıştırıcılara net bir alternatif olacak. Maliyet ve fizibilite çalışmaları da gerçekleştirilen ürünün üretim prosedürü ve teçhizat maliyetleri de makul bir seviyede. Mevcut üretim sistemine entegrasyonu da bulunan ürün, aynı zamanda üretim hattında kullanılan kimyasalların toksisite oranlarını da minimize ediyor.
Bu ürün için sektör üreticilerinden olan Nitto Bento A.Ş. ile görüşmeler gerçekleştirildi.
Nitto Bento A.Ş. ile TRL 7-9 seviyelerinin tamamlanması yani ticarileşmesine dair işlemleri başlatırken maliyet fizibilitesi ve tedarik zincirinin oluşturulması için de çalışmalar start aldı.
Ürünümüzle ilgili farklı formülasyon modifikasyonları üzerine de çalışmalara başladık.

“AMACIMIZ, EN AZ KARBON AYAK İZİYLE YÜRÜNMESİNİ SAĞLAMAK”

Projeyi geliştirirken sizi motive eden unsurlar neler oldu?

İnsan ile temas halinde olan ve kullanımı sonrasında da doğayla iç içe olan sektörlerin tamamında çevreci sistemlerle üretilmiş ürün portföyü geliştirilmek isteniyor. Genel olarak, güvenlik ve konfor ilkeleri bebek ve hasta bezi üreticilerinin temel talepleri arasında yer alıyor. Sektördeki nihai ürün üreticilerin talebinin ise “tedarik edilen hammaddelerin sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirilebilmesi için biyo-esaslı ve biyo-bozunur ürünleri geliştirmek istemeleri”olarak bize ulaşması, bu ürün gelişiminin önemini daha da artırdı ve projenin gerçekleşmesi için ilk adımların temelini oluşturdu. Bu talebin arkasındaki temel düşünce; insanlığın en az karbon ayak iziyle yürüyebilmesini ve üretim yapabilmesini sağlamak diyebiliriz.

Projenizin dünyada hayata geçmiş bir örneği veya benzeri mevcut mudur?

Benzer düşünce ve çalışmalarla özellikle gelişmiş ülkelerde biyobozunur ürün geliştirme eğilimleri ile ürünler geliştirilmekte ve kullanılmaktadır.

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ EL ELE VERDİ

Proje ile ilerleyen süreçte ne gibi planlarınızın olduğu ve bu konuda beklentilerinizin neler olduğunu bizimle paylaşır mısınız?

Nitelikli ve kaliteli ürünlerin, kimyasalların üretimi/gelişimini sağlamak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Diğer yandan üretim stratejimizi; bu ürünün ilerleyen süreçlerde yerel kaynaklarla üretilerek ihracattaki karlılığını artırmak üzerine kurduk. Bu sayede mevcut sistemlerde kullanılabilecek alternatif bir ürün doğa dostu olarak tasarlandı. Ticarileşme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte nihai ürünlerde kullanımının sağlanması gerçekleştirilecektir. Bu sürecin başarıyla tamamlanması için Nitto Bento A.Ş. ile üniversite-sanayi iş birliği kapsamında çalışmalar yürütülmektedir.

Proje Ortağınız olan Nitto Bento A.Ş’den de kısaca söz eder misiniz?

Nitto Bento A.Ş., 1918 yılında Japonya’da temelleri atılan Nitto Grup bünyesinde yer alan bir grup şirketi. Nitto Grup’un dünya çapında 92 alt üretici şirketi bulunuyor. Nitto Bento A.Ş. ise 2012 yılında Bento’nun Nitto grubuna katılmasıyla günümüzde de faaliyetlerini sürdürdüğü Nitto Bento A.Ş. olarak üretimlerini gerçekleştiriyor ve halihazırda bu isimle üretimine devam ediyor.

Yeni projeleriniz var mı? Varsa kısaca bahseder misiniz?

Boya ve yapıştırıcılar başta olmak üzere birçok kimyasal alanda iş birliklerimiz devam ederken bunlarla ilgili bilgiler projelerin sonuçlandırılması sonrasında kullanıma sunuyor olacağız.

Dr. Serkan Dayan kimdir?
Erciyes Üniversitesi İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Dr. Serkan Dayan, bugüne kadar 30’un üzerinde uluslararası indekslerde taranan (SCI) makalede, 80’in üzerinde ulusal ve uluslararası bildiride, 25 üniversite ve üç TÜBİTAK destekli, 1 tane de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli projede görev aldı. Serkan Dayan, bugün hem ulusal hem de uluslararası birçok firmaya danışmanlık görevi gerçekleştirmeye devam ediyor.