ARGE 250


İran'a yaptırımın ayrıntıları belli oldu

Turkishtime Dergi

ABD'nin İran'a yönelik başlayan yeni yaptırım paketinin ayrıntıları belli oldu. Açıklanan listede 50 İranlı banka, 100'den fazla kurum ve 300'ün üzerinde İran vatandaşı yer alıyor. ABD, Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda muafiyet tanıdı. Bu ülkelere 6 ay süre tanındı.

Yaptırım uygulanacak bankalar arasında İran İhracat Kalkınma Bankası, Bank Melli, Arian Bank, Future Bank, Ghavamin Bank, Bank Sepah, Endüstri ve Maden Bankası, Post Bank, Bank Tejarat, Ayendah Bank, Europaisch-Iranische Handelsbank AG ve Day Bank öne çıktı. ABD Hazinesi, bu bankaların yurt içi ve yurt dışı iştiraklerini de yaptırım kapsamına aldı.

İran Ulusal Petrol Şirketi'nin de eklendiği listede, kuruluşun İran dışında faaliyet gösteren onlarca iştirakinin de yaptırımlara tabi tutulacağı görüldü.

8 ülkeye geçici muafiyet

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a uygulanacak ikinci yaptırım paketinde petrol ithalatına ilişkin Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye geçici muafiyet tanınacağını açıkladı.

Açıklamasında, Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye'ye İran yaptırımlarına ilişkin muafiyet tanıyacaklarını belirten Pompeo, "Bu ülkelerin her biri son altı ayda İran'la ticaretini büyük ölçüde azalttı, hatta ikisi İran'dan ürün alımını tamamen bitirdi" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo şu ana kadar 20 ülkenin İran'la olan petrol ticaretini azalttığını ve İran'ın günlük petrol üretiminin 1 milyon varil gerilediğini belirtti.

Trump: Petrol konusunda biraz yavaş gitmek istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, enerji piyasalarında şoka ve küresel fiyat artışlarına neden olan endişelere atıfta bulunarak İran petrolüne yaptırımları kademeli olarak uygulamak istediğini söyledi. Trump seçim kampanyası etkinliğine gitmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada "Petrole gelince, o çok ilginç. Bugüne kadarki en sert yaptırımları getirdik fakat petrol konusunda biraz yavaş gitmek istiyoruz, çünkü dünyada petrol fiyatlarının yükselmesini istemem" dedi.

Bu arada İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnassr Hemmati ABD'nin Tahran'ın enerji ve finans sektörlerine yönelik yaptırımları yeniden devreye almasının ardından ortaklarıyla ticarete devam etmek için gerekli bankacılık tedbirlerinin alındığını söyledi.

Türk Lirası'nda 'muafiyet' rüzgarı