ARGE 250


Milyarderlerin evlilikleri uzun olur!

Barış Soydan

Şarık Tara 56, Suna Kıraç 52, Hüsnü Özyeğin 35, Murat Ülker 32 ve Ferit Şahenk 26. Türkiye'nin en zengin isimlerinin evlilik sürelerini gösteren bu rakamlar, Forbes milyarderlerinin kıskandıracak cinsten.

 

Selma Şimşek Bektaş selmabektas@turkistimedergi.com

 

İngiliz Financial Times gazetesinde geçen günlerde ilginç bir makale yayımlandı. Lucy Kellaway imzalı makaleye göre; Forbes'un milyarderleri beklenenin tam tersine; son derece başarılı ve uzun süren evlilikler gerçekleştiriyor. Mesela Bill Gates ve eşi Melinda'nın 21 yıllık evlilikleri hâlâ çok sağlam. Jeff Besos ve Michael Dell'ih her biri 20 seneden fazla evliler. Eric Schmid 30 yıldır evliliğini devam ettiriyor ya da Ray Dalio Bridewater evliliğinde 40 yılı devirmek üzere. Phill Knight evliliğinin ellinci yıl dönümüne yaklaşmışken Steve Jobs ise ölene kadar aynı kadınla 20 yıl evli kaldı.

İkinci evlilikte de istikrar sürüyor

Bu isimlerden bazıları boşanmış ve ikinci evliliklerini yapmış olsa dahi ikinci evliliklerinde benzer istikrarın sürdüğünü görmek mümkün. Örnek mi? Sir Burton, evlilik hayatına 20'lerinin başında başladı. İkinci karısıyla 25 senedir hala evli. Warren Buffet ilk karısıyla 52 yıl boyunca evli kaldı. Forbes'un listesinde Bill Gates'ten sonra gelen Carlos Slim karısı ile 1999'da ölene kadar 32 yıl boyunca evli kaldı.

İstatistiklere göre evliliklerinin yaklaşık yüzde 40'ının boşanmayla sonuçlandığı günümüzde milyonerlerin evliliklerinin nasıl oluyor da bu kadar uzun sürebiliyor? Dahası Forbes listesindeki bu dikkat çekici durum Türk milyonerleri için de geçerli mi? Uzmanlar bu soruya “evet” cevabı veriyor.

Türk milyonerler de uzun evlilikten yana

Elbette kesin bir istatistiki bilgi olarak sunmak doğru olmazsa da Türkiye'deki zengin tabakanın evliliklerinin de Forbes listesi ile benzerlikler taşıdığını söylemek mümkün. Para kazanma konusundaki hünerlerini evliliklerinde de başarılı bir şekilde gösteren isimler arasında kimler yok ki. Türk sanayinin duayeni Enka Holding’in Onursal Başkanı Şarık Tara eşi Lale Tara ile 59 yıldır evli. Girişimcilik denince ilk akla gelen isimHüsnü Özyeğin eşi Ayşen Özyeğin ile evlilikte 35 yılı geride bıraktı. Tuncay ve Emine Özilhan çiftinin evlilikleri ise 44. yıla uzanırken, son yıllarda yaptığı başarılı satın almalarla küresel bir şirketin patronu unvanına terfi eden Murat Ülker ve Betül Atasever'in evlilikleri 32 yıldır sürüyor. Dünyanın en önemli yöneticilerinden Muhtar Kent ise Amerika'da tanıştığı Defne Kent ile 34 yıldır hayat arkadaşı. Örnekleri çoğaltmak mümkün...

TÜRK MİLYONERLER VE EŞLERİ EVLİLİK SÜRESİ
Abdülkadir Konukoğlu -Ülgen Konukoğlu 49
Ahsen Özokur -Orhan Özokur 42
Aydın Doğan -Sema Işıl Doğan
Ahmet Çalık -Çiğdem Çalık
Ahmet Zorlu- Zühal Zorlu
Ali Sabancı -Vuslat Doğan Sabancı 19
Ali Koç -Nevbahar Demirağ 10
Bülent Eczacıbaşı -Oya Eczacıbaşı 35
Erman Ilıcak- Jale Ilıcak 15
Ferit Şahenk-Diana Şahenk 26
Hüsnü Özyeğin- Ayşen Özyeğin 35
Muhtar Kent Defne Kent 34
Murat Ülker -Betül Atasever 32
Mustafa Koç- Caroline Koç 39
Semahat Sevim Arsel -Dr. Nusret Arsel 59
Suna Kıraç-İnan Kıraç 39
Suzan Sabancı Dinçer- Haluk Dinçer 20
Şarık Tara  Lale Tara 59
Tuncay Özilhan Emine Özilhan 43

Boşansalar da gelenek korunuyor

Türk zenginleri de geleneği bozmuyor ve ilk eşlerinden boşansalar bile ikinci evliliklerinde uzun evlilik kuralını bozmuyor. Örneğiniş dünyasının önemli isimlerinden Turgay Ciner ilk eşi Ayşe Mevhibe Çağlayan’dan ayrıldıktan sonra 2006 yılında siyasetçi Hüsamettin Özkan’ın kızı Didem Özkan ile evlendi. İşadamı Cem Boyner ise 3 kız çocuğu olan Gün Sazak'ın kızı Bilgün Dereli’den boşandıktan sonra 1994 yılında Ümit Boyner ile evlendi ve bir oğlu oldu. İş ve spor dünyasının tanınan ismi Ünal Aysal ise ilk eşi Ahu Kerimoğlu’ndan 2008 yılında boşandı ve bir yıl sonra evlendiği Fani Aysal ile evlendi.

Uzun evliliğin gizemi birinci nesile ait

Lucy Kellaway'ın makalesinde de değindiği gibi, bu isimlerin hepsinin aslında içinde bulundukları iş ve yaşam koşulları gereği tüm ilişkilerinin harap olması gerekirken ya da farklı eş bulmak için yeterli olanaklara sahipken bunu tercih etmiyor olmalarının ardındaki gizem ne olabilir? Uzman Psikolog Alanur Özalp'a göre bu tabloya çok da şaşırmamak gerekiyor. Çünkü bu durumun ardındaki asıl gizem Batılı ya da Türk fark etmeksizin sıralanan isimlerin ağırlıklı olarak birinci nesle ait olması. Çünkü bu neslin evlilik anlayışı ve yaşam koşulları genç nesle göre daha farklı koşullarda gerçekleşti. Birinci kuşak çiftleri, aile servetinin oluşum sürecini birlikte yaşadı. Yani bu kuşaktaki eşlerin pek çoğu sorunları birlikte aşarak, zorlukları paylaşarak bugüne kadar geldiler ve bu paylaşım da eşler arasında gizli bir akit ve bağ kurdu. Uzman Psikolog ve Evlilik Terapisti Berna İncekara ise farklı bir noktaya dikkat çekerek, "Bu insanlar hayatlarının merkezine iş ve başarıyı koyuyorlar. Dolayıısyla eşlerine ve çocuklarına çok az zaman ayırdıklarından evde sorun değil huzur, kaliteli yaşam ve iyi ilişkileri tercih ediyorlar. Ellerindeki maddi imkânlar da bu yaşamı kolaylaştırıyor" diyor.

Boşanmalar artık tabu değil

Aile Şirketleri Danışmanı Ebru Karpuzoğluna göre ise Türkiye’de kıdemli neslin yaşadıkları evlilikler gerek mirasın bölüşülmemesi, aile şirketinin dağılmaması gerek geleneksel Türk kültürünün etkisiyle, gerekse alışkanlıkların kolay değiştirilememesi ve toplumsal baskı nedenleriyle genç neslin evliliğine göre daha uzun yıllar sürüyor. Öte yandan yakın bir zamana kadar boşanmanın birçok ülkede tabu olması ve bu nedenle kadınların dul kalmaktansa kocalarının kahrını çekip oturmayı tercih etmeleri, erkek eşlerin ise mal varlıklarını karşı tarafa dağıtmamak için boşanmaktan yana olmaması yine başka bir boyutu ile kıdemli evliliklerin sürekliliğini daha rahat anlamamızı sağlıyor.

Artık evlilik sözleşmesi faktörü var

Karpuzoğlu’na göre özellikle varlıklı ve eğitimli kesimde giderek daha fazla talep edilen evlilik sözleşmeleri günümüzde evliliklerin süresini belirleyen önemli faktör. Çünkü 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren yeni Medeni Kanun uyarınca bu tarihten itibaren boşanma ile sonuçlanan evliliklerde çiftler evlilik birliği içinde edinilmiş malları eşit olarak aralarında paylaşmak zorundalar. Holdinglerde ya da büyük aile şirketlerinde önemli hisseleri bulunanlar ya da bulunacak olanlar veya ilk evliliğinin bitimiyle servetinden önemli bir miktar eski eşine tazminat vermek durumunda kalanlar servetinin bölünmesini engellemek amacıyla bu sözleşmeleri talep ediyorlar. Karpuzoğlu konuya dair şunları söylüyor, “Evlilik Sözleşmeleri kişilerin haklarını koruyarak boşanmalarına neden oluyor. Yurtdışında, müşterilerine “hazırlan ve zenginleş” konulu anket formu uygulayan avukatlar bile bulunuyor. Bu anketin içerisinde para, güç, çocuklar ve değişiklikler vb. konulu sorular yer alıyor. New York’un ünlü boşanma avukatı Raour Felder’e göre, “Evlilik süresince imzalanacak en önemli sözleşme; bu nedenle, ne zaman çocuk yapılacak ne kadar çocuk yapılacak soruları dahil olmak üzere pek çok soru cevaplanıyor. Kişiler birbirlerine bağırmaya başladıklarında, anlaşmanın önemi ortaya çıkıyor.. Yine, Amerika’da, avukatlar biraz daha detaylı düşünüp anlaşmanın imzalanma anını, özgür ve serbest irade ile yaptıklarını göstermek için videoya kayıt etmelerini öneriyorlar. Bir kısım zengin Amerikan iş kadınları da servetlerinin eşlerini gitmesini engellemek için sayfalarca tutan uzun sürelerde ve son derece ciddiye alınarak düzenlenmiş evlilik sözleşmelerini, eşlerini işlerinde görmemek için düzenliyorlar".

 

GÖRÜŞLER

Eşimle şantiyede bile hep yan yana olduk

Şarık Tara- Enka Holding Onursal Başkanı

Tölerans ve anlayış yoksa evliliklerin sürmesi çok zor. Bana göre bir çiftin uzun süre evli kalabilmesinin en önemli şartı bu. Biz de evliliğimizi böyle yaşadık. Her şeyi birlikte yapmaya çalıştık. Mesela ben seyahate çıktığımda eşim de gelirdi. Benimle seyahat ederdi. Eşimle şentiyeleri birlikte gezerdik. Yoğun bir şekilde çalışırken eşimi hep benim yanımdaydı. Bizim yabancı misafirlerimiz hiçbir zaman eksik olmazdı. Eşim bu konuda her zaman elinden gelen desteği sundu. Bunu severek yaptı. Şu anda da evliliğimiz çok mutlu bir şekilde devam ediyor. 3 çocuk 7 torun ve torun çocukları. Bizi her gün ziyaret ediyorlar. Bunlar hep iyi ve sağlam bir aile kurabilmenin sonucu.

 

49 yıllık evliliğimizin sırrı karşılıklı saygı

Abdülkadir Konukoğlu- Sanko Holding Eski Yönetim Kurulu Başkanı

49 yıllık evliliğim var. Bu kadar uzun evliliklerin sırrı eşlerin karşılıklı birbirine itaat etmesidir. Bir evlilikte karşılıklı sevgi, saygı ve itaat varsa o evlilik uzun süre ayakta kalır. İş dünyasının yoğun temposu içinde pek çok sorunla başa çıkmaya çalışıyoruz. Benim temel prensibim; işler ne kadar stresli ve yoğun olursa olsun evin kapısından girdiğin andan itibaren işin stresini de sorunları da kapıda bırakmaktır. Aynı şekilde eşim de her zaman güler yüzle karşılamış ve güler yüzle işime uğurlamıştır. Ancak genç kuşağın bizden daha farklı olduğunu belirtmek isterim. Bizler geleneksel olarak anne ve babamızın tercihi ve onayı ile gerçekleşen evlilikler yaptık. Gençler artık bu şeilde evlenmiyor. Ancak belki büyüklerimizin evlilik konusunda bizden daha tecrübeli olması nedeniyle, bizim kuşağın daha sağlam evlilikler yaptığını düşünüyorum.

Maddi güç, evde huzur getiriyor

Berna İncekara- Uzman Psikolog

Günümüzde sürdürülemeyen bozulan ya da boşanma ile sonuçlanan evliliklerin bitme sebeplerine baktığımızda sorunun kaynağının yüksek oranda maddi sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Oysa maddi olarak güçlü, hayat standartları yüksek insanların evliliklerinin daha uzun sürdüğünü pek çok araştırmada görmek mümkün. Ayrıca hayatlarının büyük bölümünü işlerinin  yoğun temposu içinde geçiren milyarderlerin geriye kalan zamanda evlerinde ve evliliklerinde diledikleri gibi geçirme şanslarının olması, bu zamanlarını maddi kaygı duymadan seyahat, tatil vb. çeşitli aktivitelerle doldurmaları başarılı bir evliliği de beraberinde getiriyor. Yani bu insanlar kendilerine ayırdıkları kısa zaman dilimlerinde sorun ya da sıkıntı yaşamadan, kaliteli, sorunsuz, problemsiz, huzurlu bir zaman dilimi tercih ediyorlar ve bu şekilde yaşıyorlar.