ARGE 250


Türk dizisi, Rusya’yı fethetti!

Turkishtime Dergi

Türkiye’de yayından kalkan “Kalbimin Sultanı”, Rus izleyicisinden büyük ilgi gördü. Sultan Mahmut ile Anna’nın aşkını konu alan yapım, Rusya’da en çok izlenen dizisi olarak bir numaraya oturdu.

Geride bıraktığımız Haziran ayında bir yaz dizisi olarak izleyici ile buluşan Türk-Rus ortak yapımı Kalbimin Sultanı, beklenen reytingleri alamadı. Rus oyuncu Aleksandra Nikiforova ve Ali Ersan Duru’nun baş rollerinde oynadığı yapım başarılı oyuncuların yanı sıra önemli bütçesiyle de dikkat çekti. Türkiye ekranlarında yaşanan hayal kırıklığı, 'Rusya’ ile ortadan kalktı.

Rusya’nın en büyük kanalı olan 1. Kanal’da 8 Ocak'ta yayına giren Kalbimin Sultanı, en çok izlenen dizi olarak bir numaraya yer aldı.

Büyük ilgi çeken ve kanalın prime-time izlenme payında yaklaşık %30’luk bir artış sağlayan diziden son derece memnun olan Rus Kanal yetkilileri, “Biz Kalbimin Sultanını başından beri çok kaliteli ve özgün bir proje olarak gördük ve çok inandık. Bu nedenle Rusya’nın en büyük kanalı olan kanalımızın en kıymetli gününün, en kıymetli saatine koyduk” değerlendirmesini yaptı.

Ana yapımcı Burhan Özkan ise “Rusya’nın en büyük TV kanalının Prime Time'da böyle bir dizi yayınlamasının nedeni dizinin iki uluslu bir hikayeye dayalı bir Türk-Rus ortak yapımı olmasıdır” dedi ve ekledi “Dizimizin Rusya’da başarılı olması yalnızca bizim açımızdan değil sektörün çok uluslu projelere yönelmesi açısından da çok önemli” yorumunda bulundu.

“Güçleri birleştirirken riski paylaşan ve ülke başına maliyetleri aşağı çeken projelere televizyonlarımızın çok ihtiyacı var” diyen Özkan, “Önümüzdeki dönemde aynı iş modeline dayalı başka projelere hazırlanıyoruz. Gelişmiş ülkelerin ana kanallarında yayınlanacak, Türkiye’ye ihracat ve turizm geliri getirecek diziler yapmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.