ARGE 250


İstanbul’un en keyifli 5 balık restoranı     

Turkishtime Dergi

NERDE İÇEK - EKİM

 

Hazırlayan: nerdeicek.com

 

 

nerdeicek-logo

 

1 Eylül itibariyle av yasağı sona erdi. Sonbaharın etkisini yavaş da olsa hissettirmesiyle birlikte içimizde iyice büyüyen balık özlemi sona erdi. Çarşı, pazar balık cinsleriyle dolarken balık restoranlarının da en popüler olduğu günler var önümüzde...

 

 

İstanbul’da sayısı yüzleri bulan balık restoranlarından hem Anadolu hem de Avrupa yakasında deneyebileceğiniz mekanlar hangileri? Hazırladığımız bu listede çok bilinenlerin yanı sıra keşfetmeye değer öneriler de yer alıyor. Salaş ama lezzetiyle ün yapmış bir balık lokantasından Arnavutköy’de mükemmel bir deniz manzarasına sahip olan restorana kadar.... Ruh halinize ve bütçe tercihlerinize göre sırayla denemekte fayda var. Ayrıca İstanbul ve Eskişehir’deki tüm mekanları keşfetmek için Nerdeicek.com’a girip konumunuz ve ruh halinize göre başka mekanlar keşfedebilirsiniz...

 

İskele Livar Balık Restoranı

iskele-livar

İskele Livar Balık Evi, Arnavutköy İskelesi’nin tam karşısında. Manzarasını anlatmak pek mümkün değil, fotoğraflamak ise cidden zor. Geniş açı bir lense ihtiyaç var. Gündüzü de gecesi de ayrı güzel. Ahşap merdivenlerden ağır ağır çıkarken bile o manzaranın heyecanını hissediyorsunuz.

Mekân, Arnavutköy’deki diğer balıkçılardan farklı. Salaş, sıcak, samimi atmosferinin yanı sıra Livar’ı diğerlerinden ayıran en önemli unsur uygun fiyatları... Rezervasyon şart, aksi takdirde manzaralı kısımda yer bulamazsınız. Teras ya da ikinci katta oturursanız keyfinizin üçe beşe katlanacağı kesin, çünkü nefis bir akşam yemeğine muhteşem boğaz manzarası eşlik edecektir. Servis hızlı, mezeler lezzetli, ara sıcaklarda karides güveç ve tereyağında karides tercih edilebilir. Merdivenden çıkarken alçak tavana dikkat etmeniz konusunda sizi uyarıyoruz.

 

Balıkçı Kemal’in Yeri

balikci-kemalin-yeri

İstanbul’un Haliç kıyıları şehrin en güzel panoramalarından birine sahip. Eşsiz tatlar bulabileceğiniz doğadan kopmamış bir mekan olarak tarihi bir dokunun içinde balık yemenin keyfini yaşayacağınız Balıkçı Kemal'in gerisinde 30 yıllık bir deneyim ve emek var.

Taptaze salataların ve domateslerin lezzetinin, tat algınızı değiştireceği kesin. Ve çok farklı seçeneklerle hafızanızda iz bırakacak lezzetler bekliyor sizi...  Balık yemeklerine keyifli bir öncelik verecek olan mezeler birçok alternatif içerirken, yemek sonrası özel olarak hazırlanan tatlılarla zamanın geçmesini hiç istemediğiniz doğal bir mekan ve huzurlu bir atmosfer bekliyor sizi.

 

Cunda Balık

cunda-balik

İstanbul’dan kalkıp her fırsatta Cunda’ya gitmek keşke mümkün olsa... Kim istemez ki balık keyfini, olması gereken yerde, Cunda’da yaşamayı. İşte Cunda Balık, bunu İstanbul sınırları içerisinde yaşamaya imkan veriyor. İstanbul’daki ilk Cunda mutfağı özelliğini taşıyan mekan, Ada'da tattığınız lezzetleri 2003 yılından beri İstanbul’a taşıyor. Cunda Adası’nda girdiğiniz hemen her restoranda olduğu gibi Bostancı Cunda Balık’ta da en az 70-75 çeşit ve ara sıcaktan oluşan geniş bir meze dolabı bulacaksınız. Ayvalık’tan günlük olarak gelen taze Ege balıklarıyla dolu cam tezgaha bakarken seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Sadece balıklar değil Ayvalık’tan gelen natürel sızma zeytinyağı, siyah ve yeşil zeytin, Ege otları, taze lor, lor tatlısı, keçi peyniri, sepet peyniri ve Cunda’yı Cunda yapan diğer bütün lezzetler burada.

 

Mykonos By Kamos

mykonos-by-kamos

“Mykonos adasında bir sokak’ sokağın ortasında bir masa’ masanın etrafında hayattan sadece zevk ve lezzet alan insanlar...” Şirinliği ve farklılığıyla anında göze çarpan bir sokak tavernası burası... Öyle ki içeride bir büyük masa, masanın çevresinde insanlar Yunan müziği eşliğinde konuşuyor, gülüyor, mezelerin tadına bakıyor. Ihlamur’dan Beşiktaş’a çıkarken Toprak Holding’in karşı sırasında minik ama insanı anında kendine çeken bir taverna Mykonos by Kamo’s. Bulunduğu sokağa “Ben bir Yunan adasından koptum geldim” diye bağırıyor adeta. Duvarlar ada sokaklarını tasvir eden resimlerle dolu. Mykonos By Kamo’s mutfağı bile mavi pencereli beyaz ev şeklinde yapılmış; balkonundan çiçekler sarkıyor. Fonda Yunan müzikleri çalıyor.

 

Beluga Fish Gourmet

beluga

 

İsmini siyah havyarın en değerli cinsinden alan Beluga, bünyesinde bulundurduğu akvaryumu ve kapalı balık mostrası ile birlikte eksiksiz bir balık restoranı olma fikriyle, Ataşehir’de misafirlerine benzersiz lezzetler sunuyor. Klasik balık restoranlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan lakerda, levrek marine, kalamar tava, karides güveç gibi mezelerin yanında misafirlerine balık pastırması, pavurya bacağı, balık külbastı gibi lezzetler sunuyor. Özel lezzetleri arasında Beluga külbastı, Beluga lezzet topu ve yufkalı levrek gibi seçeneklerin yer aldığı restoran keşfetmeden geçemeyeceğiniz mekanlardan biri.