ARGE 250


Sodexo Genel Müdürü: Her yıl 200 bin yeni müşteri geliyor

Turkishtime Dergi

Özel röportaj...

 

Yemek kartı pazarına her yıl 200 bin yeni tüketici katılıyor. 70 bin şirketin 1.5 milyon çalışanı bu hizmetten faydalanıyor. Sodexo Genel Müdürü Ressamoğlu’na göre bu rakam 5-6 milyona çıkabilir.

 

Türkiye’de yemek kartı pazarının büyüklüğünün 4,5 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Sektörün en önemli özelliklerinden biri, konjonktürel daralmalardan etkilenmemesi. Yemek kartı pazarı her yıl yüzde 10 - 15 oranında büyüyor. Her yıl sektöre yaklaşık 200 bin yeni tüketici dahil oluyor. Yaklaşık 70 bin şirketin, 1,5 milyon çalışan bu hizmetten faydalanıyor. Sektörün lideri Sodexo'nun büyüme oranı bunun da üzerinde. Şirket geçtiğimiz yıl yüzde 20 büyüdü. CEO Burçin Ressamoğlu, bu yılın ilk 6 ayında büyüme oranının yüzde 20 - 25'i bulduğunu söylüyor. Burçin Ressamoğlu’nun İcra Kurulu Başkanı olmasıyla beraber, şirketin ciro ve gelirleri iki katına çıktı. Sodexo, bugün itibarıyla 18.000’den fazla müşteri, 550.000’den fazla tüketici ve 40.000’den fazla üye işyeri ile sektörün lideri konumunda.

Ressamoğlu, sektörün daha gidecek epey bir yolunun bulunduğuna inanıyor. Yukarıda Türkiye’de 1.5 milyon çalışanın sektörün sunduğu hizmetlerden yararlandığını belirtmiştik. Ressamoğlu, Türkiye’de 5-6 milyon çalışanın bu hizmetlerden yararlanabileceğine inandıklarını aktarıyor.

Sektörde yoğun rekabet var. Rakibin müşterisini alabilmek için iskonto alanında kıran kırana bir rekabet yaşanıyor. Bu da elbette şirketlerin karlılıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Burçin Ressamoğlu, bu konuda şirketin Fransa’daki merkezi tarafından desteklendiklerini söylüyor: “Türkiye, bölgesinin en büyük üçüncü pazarı. O nedenle genel merkezimiz, karlılık konusunda bizi serbest bırakıyor.”

1966 yılında Fransa’nın Marsilya şehrinde kurulan Sodexo bu yıl 50. yılını kutluyor. Bugün, dünyanın en büyük 19. işvereni olan şirket, 420 bin çalışanı ile 80 ülkede, günde 75 milyon tüketiciye hizmet sunuyor.

Burçin Ressamoğlu’na şirketlerin çalışanlarına günlük ortalama ne kadar yemek imkanı sağladığını soruyorum. Sodexo üyeleri arasında bu rakamın 11 TL olduğunu söylüyor. Bu, tabii ortalama bir rakam. Günde 35 TL yemek olanağı sağlayan şirketler de var.

Sektör son dönemde özellikle KOBİ segmentinde hızlı büyüyor. Burçin Ressamoğlu, "KOBİ'lerin derdi, işi insan kaynakları, eleman tutma-tutundurma. Bizim ürünlerimiz de bu alanda çok etkili" diye konuşuyor.

Sodexo, standart yemek kartı hizmetinin yanı sıra şirketlere avantaj ve ödüllendirme hizmeti de veriyor. Şirket ödüllendirme kapsamında Gift Pass hediye kart ve çekleri. harcama yönetiminde Business Pass yemek temsil ağırlama kartı ve akaryakıt harcama yönetiminde ise Fuel Pass hizmetleri ile faaliyet gösteriyor. Gift Pass hediye çekleri ile kurumlar, iç ve dış teşvik uygulamalarını kolay bir şekilde yönetme imkanı elde ediyorlar. Aynı zamanda vergi avantajından yararlanabiliyorlar.

Bu kartlar özellikle, harcamalarını tek fatura altında toplamak isteyen şirketler tarafından tercih ediliyor. Örneğin müşterilerini sık sık yemeğe çıkaran tıbbi mümessillerin önemli bir kısmı, bu karttan yararlanıyor. Fuel Pass kartı ise benzen harcamalarını konsolide etmek isteyen şirketlerin ilgisini çekiyor…